Саботно: 150 нови случаи на коронавирусот, ова се градовите со нови случаи

 Breaking News

Саботно: 150 нови случаи на коронавирусот, ова се градовите со нови случаи

Саботно: 150 нови случаи на коронавирусот, ова се градовите со нови случаи
June 27
12:58 2020

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1086 тестирања, а регистрирани се 150 нови случаи на коронавирусот во: Скопје – 93, Куманово-7, Штип-3, Прилеп-4, Тетово-12, Струга-3, Битола-1, Охрид-9, Гостивар-3, Кочани-1, Кичево-8, Ресен-5, Неготино-1.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 30 оздравени пациенти од: Скопје-21, Штип-3, Прилеп-2, Тетово-3, Битола-1.

Поч инати се 9 лица, шест пациенти од Тетово и тројца пациенти од Скопје.

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби поч ина пациент од Скопје на 79 години. Во ГОБ „8 септември“ поч инати се две лица од Скопје на возраст 58 и 81 година и пациент од Тетово на 58 години. Во Тетово поч инати се пет лица на возраст 63, 60, 77, 72 и 69 години.

Вкупната бројка на коронавирусот дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 5906, бројката на оздравени пациенти е 2236, на поч инати е 277, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3393. Од вчерашните тестирања два се контролни, во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

Скопје 2893, активни 1931
Куманово 732, активни 276
Дебар 89, активни 37
Штип 306, активни 181
Прилеп 246, активни 23

Тетово 640, активни 374
Струга 196, активни 114
Велес 173, активни 30
Битола 46, активни 15
Охрид 149, активни 125

Кавадарци 14, активни 8
Гостивар 104, активни 63
Гевгелија 10, активни 4 (*2 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Богданци)
Струмица 14, активни 10
Крива Паланка 15, активни 9

Радовиш 4, активни 0
Крушево 6, активни 3
Кочани 67, активни 30
Пробиштип 14, активни 9
Демир Хисар 1, активни 0

Македонски Брод 3, активни 1
Пехчево 5, активни 2
Берово 2, активни 1
Валандово 6, активни 4
Виница 3, активни 0

Делчево 1, активни 0
Кратово 4, активни 1
Свети Николе 24, активни 22

Кичево 24, активни 20
Ресен 94, активни 90
Неготино 21, активни 10 (* 10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 1086 теста се преку: ИЈЗ –527, ЦЈЗ Скопје-0, Авицена –95, Биотек –125, МАНУ -0, Жан Митрев (Филип Втори) -171, Судска медицина-4, Систина со PCR метода -134 и ЦЈЗ Битола-30. Досега во земјата се направени вкупно 57.895 тестирања на коронавирусот. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 16 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 100 пациенти. На кислородна поддршка се 46 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација. Во болницата во Козле се хоспитализирани 4 деца позитивни и сомнителни на коронавирусот и 17 возрасни позитивни пациенти.

Во ГОБ „8 Септември“ примени се 9 нови, вкупно хоспитализирани се 133 пациенти. На респираторна машина се 9 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 44, а во болницата во Штип се хоспитализирани 30 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово и Прилеп се хоспитализирани 75 пациенти – позитивни и сомнителни на коронавирусот.

Related Articles