Пpecврт: Ердоган ги „иcшамapи“ Финска и Шведска – Не ги сака во HATO

 Breaking News

Пpecврт: Ердоган ги „иcшамapи“ Финска и Шведска – Не ги сака во HATO

Пpecврт: Ердоган ги „иcшамapи“ Финска и Шведска – Не ги сака во HATO
May 13
21:24 2022

Реџеп-Таип Ердоган, Турскиот Претседател, кажа дека не е можно Турција, членка на НАТО, да гледа позитивно на плановите на Шведска и Финска за влез во алијансата, пишува Прес24. Во парламентот има такви кои го поддржуваат тероризмот. Не можеме да гледаме позитивно на тоа, рече Ердоган. Во јули 2020 година, Турција остро го критикуваше видео разговорот меѓу шефот на шведската дипломатија и членовите на сирискиот огранок на Курдис танската работн ичка партија, која Анкара ја смета за теppоppистичка организација. ИзворПрес24.

Related Articles