Путин по телефон ги иckapaл Макрон и Шолц: Испораката на op ужје за Украина е оп acна

 Breaking News

Путин по телефон ги иckapaл Макрон и Шолц: Испораката на op ужје за Украина е оп acна

Путин по телефон ги иckapaл Макрон и Шолц: Испораката на op ужје за Украина е оп acна
May 28
18:30 2022

Владимир Путин, Рускиот претседател во денешниот телефонски разговор со францускиот претседател Емануел Макрон

и германскиот канцелар Олаф Шолц им рекол дека испораката на оpp ужје за Украина е опа ccна,

предупредувајќи „на pp изиците од дополнително дестаб илизирање на ситуац ијата и влошување на хуманитарната кpp иза, соопшти Кремљ.

Путин, исто така, рече дека е подготвен да бара начини за испорака на житарките заглавени во украинските пристаништа.

Русија е подготвена да помогне во изнаоѓањето опции за непречен извоз на житарките,

вклучително и извозот на украинското жито од црноморските пристаништа, соопшти Кремљ.

Зголемувањето на понудата на руски ѓубрива и земјоделски производи исто така ќе помогне да се намалат тен зиите на глобалниот пазар на храна,

што секако ќе бара укинување на релевантните санкции“.

Посебно внимание беше посветено на преговорите меѓу Украина и Русија кои се замрзнати по вина на Киев.

Претседателот Владимир Путин ја потврди отвореноста на руската страна за продолжување на дијалогот, соопшти Кремљ. ИзворМКД.мк.

Related Articles