Премиерот Зоран Заев слави роденден

 Breaking News

Премиерот Зоран Заев слави роденден

Премиерот Зоран Заев слави роденден
October 08
14:38 2019

Премиерот Зоран Заев денеска слави роденден и полни 45. години. Зоран Заев е роден 8 октомври 1974 во Струмица.

Заев по професија е бизнисмен и политичар, а во периодот 2005–2016 бил градоначалник на општина Струмица. Пред да влезе во политиката тој се занимавал со приватен бизнис во родниот крај.

Истата година го потпишува Пржинскиот договор кој предвидувал техничка влада за организирање на предвремени парламентарни избори во 2016.

Во средината на декември 2018 година Заев заедно со грчкиот премиер Алексис Ципрас беше оминиран за Нобеловата награда за мир за 2019. Заев е оженет со Зорица Заева со која има две деца.

Related Articles