Предмалку се огласи Филипче, само 98 нови случаи на коронавирусот во последните 24 часа

 Breaking News

Предмалку се огласи Филипче, само 98 нови случаи на коронавирусот во последните 24 часа

Предмалку се огласи Филипче, само 98 нови случаи на коронавирусот во последните 24 часа
September 13
12:12 2020

Министерот Филипче редовно ја објавува статистиката дневна скоро секој ден на својата фејсбук страница. Тој пипува дека во последните 24 часа се направени 1253 тестирања, а регистрирани се 98 нови случаи на коронавирусот и тоа во следниве градови:

Скопје 17
Куманово 13
Прилеп 11
Тетово 10
Струга 5

Велес 2
Битола 1
Охрид 3
Кавадарци 4
Гостивар 7

Гевгелија 7
Струмица 2
Крива Паланка 2
Кочани 3
Пробиштип 1

Македонски Брод 1
Берово 1
Виница 2
Делчево 2

Свети Николе 2
Ресен 2

Поч инати се 2 лица во болнички услови, пациент од Охрид (54г) и пациентка од Радовиш (51г).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 56 оздравени пациенит од:

Скопје 19
Куманово 7
Прилеп 5
Тетово 3
Струга 3

Битола 1
Охрид 1
Гостивар 7
Крива Паланка 1

Радовиш 1
Берово 3
Делчево 3
Свети Николе 2

Досега во земјата се направени вкупно 165.892 тестирања на коронавирусот. Нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епи демијата изнесува 15791, бројката на оздравени пациенти е 13184, на поч инати е 648, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 1959.

Related Articles