Први резултати од истрагата, еве зошто дронот авион заврши во Загреб, Хрватска

 Breaking News

Први резултати од истрагата, еве зошто дронот авион заврши во Загреб, Хрватска

Први резултати од истрагата, еве зошто дронот авион заврши во Загреб, Хрватска
March 11
22:50 2022

Како што пишува 4њуз, според првите резултати од истрагата, „авионот“ кој во четвртокот се урна во Загреб е во сопственост на украинската армија, а во хрватската престолнина стигнал поради грешка во навигацискиот систем.

Како што дознаваме од извори блиски до истрагата за падот на леталото што се урна во четвртокот во Загреб, ТУ-141 и припаѓа на украинската армија.

Станува збор за „авион“ кој тежи повеќе од шест тони и е долг повеќе од 14 метри.

Неговиот распон на крилјата е околу четири метри.

Според првите резултати од истрагата, леталото полетало од аеродромот Виниција во западна Украина од мобилен фрлач, приближно 100 километри југоисточно од областа контролирана од владините сили.

Претходно, романските и унгарските власти исто така се огласија кога авионот навлезе во нивниот воздушен простор.

Романските власти соопштија дека „авионот“ бил во нивниот воздушен простор само три минути, што ги поттикнало да реагираат и дека дошло од Украина и продолжило кон Унгарија.

Локација на лансирање на беспилотно летало кон Загреб:

Од извори блиски до истрагата дознаваме дека авионот бил пресретнат од романски радар набргу откако го напуштил аеродромот и продолжил да го надгледува „нискиот и брз објект.

Околу 23 часот авионот се урнал во Загреб, во близина на студентскиот дом Стјепан Радиќ на Јарун.

Според првите резултати од истрагата, авионот завршил во хрватската престолнина поради дефект на навигацискиот систем, кој според достапните податоци е произведен во 1981 или 1982 година. Извор 4њуз.мк.

Related Articles