Полнете гориво, соопштени новите цени, од полноќ поскапуваат за 3.5 денари бензините, а нафтата за 1.5 денари

 Breaking News

Полнете гориво, соопштени новите цени, од полноќ поскапуваат за 3.5 денари бензините, а нафтата за 1.5 денари

Полнете гориво, соопштени новите цени, од полноќ поскапуваат за 3.5 денари бензините, а нафтата за 1.5 денари
April 21
13:13 2020

Регулаторната комисија одлучи бензините од ноќеска на полноќ поскапуваат за 3,5 денари по литар, а цената на дизелот се зголемува за 1,5 денари, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ).

Со одлука на РКЕ се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати за 3,12 проценти. Новата малопродажна цена на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 ќе изнесува 52 денари по литар, а ЕУРОСУПЕР БС-98 ќе се продава за 54 денари.

Малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V), изнесува 46,50 денари по литар, а Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1), ќе се продава по 34денари. Малопродажната цена на мазутот М-1 НС изнесува 19,123 денари по килограм.

Како причина за промена на малопродажните цени на нафтените деривати од РКЕ го посочуваат за околу 0,8 проценти повисокиот крурс на доларот во однос на денарот во изминатите седум дена и зголемувањето на референтните цени на бензинот во просек за околу 0,9 отсто.

Related Articles