Повторно се зголемува бројката на нови случаи на коронавирусот во Македонија

 Breaking News

Повторно се зголемува бројката на нови случаи на коронавирусот во Македонија

Повторно се зголемува бројката на нови случаи на коронавирусот во Македонија
May 05
21:09 2021

Како што јавуваат Здравствените власти, во последните 24 часа се направени 2.928 тестирања, а регистрирани се 323 нови случаи на коронавирусот во:

Скопје 96 -Куманово 35 -Прилеп 20 -Струмица 17 -Битола 16 -Кочани 13 -Велес 12 -Тетово и Гостивар по 11 -Охрид и Кичево по 10.

Кавадарци и Неготино по 8 -Штип и Радовиш по 7 -Ресен 6 -Свети Николе и Виница по 5 -Делчево 4 -Струга, Берово и Крушево по 3 -Крива Паланка, Пробиштип, Демир Хисар и Кратово по 2 -Гевгелија, Валандово, Богданци, Пехчево и Македонска Каменица по 1.

Пријавени се вкупно 24 по ч нат и лица:

8 од Скопје (32г,53г,68г,71г,73г,83г,87г и 87г), 4 поч и ати лица од Битола (72г,73г,81г и 82г), по 2 од Струмица (71г и 71г), Прилеп (72г и 80г) и Куманово (62г и72г), и по 1 п чин ато лице од Штип (87г),Тетово (75г), Гостивар (64г), Кочани (64г), Охрид (72г) и Струга (71г). Регистрирани се 714 оздра вени паци енти од:

Скопје 295 -Струмица 91 -Прилеп 73 -Битола 49 -Куманово 32 -Штип 30 -Тетово 24 -Велес 23 -Радовиш 13 -Гевгелија и Валандово по 11.

Кавадарци 8 -Гостивар, Виница и Дебар по 7 -Кочани 5 -Охрид, Струга, Берово и Богданци по 4 -Неготино и Свети Николе по 3-Делчево и Крива Паланка по 2 -Пробиштип и Демир Капија по 1.

Досега во земјата се направени вкупно 729.337 тестирања на коронавирусот.

Вкупната бројка накоронавирусотдијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидем ијата изнесува 153.137, бројката на оздрав ени паци енти е 135.367, на поч ин ти е 5.016, а бројот на активни случаи изнесува 12.754.

Related Articles