Пикот е тука: 193 нови случаи на коронавирусот, ова е листата по градови, а најмногу има во главниот град

 Breaking News

Пикот е тука: 193 нови случаи на коронавирусот, ова е листата по градови, а најмногу има во главниот град

Пикот е тука: 193 нови случаи на коронавирусот, ова е листата по градови, а најмногу има во главниот град
June 17
14:10 2020

Како што јавуваат од Министерството за Здравство, Во последните 24 часа се направени 1391 тестирање, а регистрирани се 193 нови случаи на коронавирусот и тоа во следниве градови:

Скопје 140 -Куманово 2 -Дебар 1 -Штип 6 -Тетово 19 -Струга 5 -Велес 2 -Охрид 11 -Гостивар 4 -Свети Николе 1 -Ресен 2.

На Клиниката за инфективни бол ести и фебр илни состојби поч инаа три лица од Скопје на возраст од 78 и 47 години хоспитализирани на 4 односно 7 јуни и пациентка на 85 години, хоспитализирана на 9 јуни.

Во ГОБ „8 септември“ поч инаа четири лица, двајца пациенти од Скопје на возраст од 69 и 67 години, хоспитализирани на 9 односно 15 јуни, пациентка од Куманово на 67 години, примена на 2 јуни и пациент од Тетово на 61 година, примен на 2 јуни.

Во ОБ Куманово поч ина пациент на 81 година, хоспитализиран на 3 јуни, во ОБ Охрид пациент на 83 години, примен во болницата на 8 јуни.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 46 оздравени пациенти од:

Скопје 35 -Куманово 1 -Штип 6 -Тетово 1 -Струга 1 -Гостивар 1 Валандово 1.

Досега во земјата се направени вкупно 46.445 тестирање на ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на коронавирусот дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 4482 бројката на оздравени пациенти е 1803, на поч инати е 210, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2469.

Related Articles