Ова се неколку ефикасни начини како да се ослободите од мравките во домот

 Breaking News

Ова се неколку ефикасни начини како да се ослободите од мравките во домот

Ова се неколку ефикасни начини како да се ослободите од мравките во домот
May 09
10:40 2019

Кујната е секогаш нивната омилена дестинација, а погледнете пет решенија за да ги отстраните од таму.

1. Темелно исчисете ги сите простории во куќата

Прв чекор во борбата со мравките е темелно чистење на сите површини на кои се собира „друштвото“.

Најдобро е тоа да го направите со вообичаено стерство за чистење и вода. Не заборавајте дека полиците и аглите во шпајзот се мамка за мравките.

2. Бел оцет

Најпознато природно средство за интервенција е белиот оцет. Користете распрчувач и внатре ставете еднаква количина оцет и вода. Попрскајте ги критичните места.

Работните површини поминете ги со крпа натопена во мешавина оцет и вода па пуштете да изветрее.

3. Цимет во прав

На местата на кои се движат мравките сипете обилно цимет, па за неколку часа би требало да ја напушат куќата.

Тие не поднесуваат интензивен мирис на цимет.

4. Сол за готвење

Неколку лажици сол за готвење помешајте ја со врела вода и кога ќе се олади прелијте ја во распрскувач.

Местата на собирање на мравките, особено влезната врата и прозорците попрскајте ги и осавете да се исуши.

5. Креда и детска пудра

Парче креда иситнете ја и попрскајте по пукнатините и ивиците на ѕидот.

Исто можете да направите и со помош на детска пудра која на идентичен начин делотворно ги брка мравките.

Коментари

Њуз24 се оградува од коментарите на содржините

Related Articles