Ова нема крај: Стојанов ја врати објавата кај што дава 200 евра за името на полицаецот од границата

 Breaking News

Ова нема крај: Стојанов ја врати објавата кај што дава 200 евра за името на полицаецот од границата

Ова нема крај: Стојанов ја врати објавата кај што дава 200 евра за името на полицаецот од границата
February 06
18:24 2023

Како што пренесува прес24, објавата преку која основачот на бугарската фондација „Македнија“, Виктор Стојанов, нуди 200 евра во замена за идентитетот на полицаецот од граничниот премин „Деве Баир“ повторно вратена на „Фејсбук“.

Макфакс“ контактираше со фондацијата од каде не одговараат зошто на претседателот Стојанов му е потребено името и презимето на полицаецот, а се фалат дека објавата си стои.

Проверете го ФБ профилот на Виктор Стојанов. Објавата стои“, изјавиле за порталот од бугарската фондација, пренесува Макфакс.

Објавата на Стојанов допре и до македонските институции. Министерството за внатрешни работи испратило известување до скопското Обвинителство за потегот на фондацискиот претседател.

Со проверка на наводите и дополнителни консултации ќе биде одлучено дали во конкретниот настан има елементи за кривична одговорност согласно македонското законодавство“, велат од Обвинителството.

Во медиумите и на социјалните мрежи, објавата на Стојанов беше протолкувана како закана за полицаецот.

Имаше низа реакции во кои се бараше одговорност за барањето од Стојанов. Од бугарска страна, тој доби поддршка под објавата.

Стојанов и е познат на македонската јавноста откако не му беше дозволено во Македонија да внесе т.н. „бугарски книги“.

Потоа, фондацијата со која раководи објави понуда со која дава по 30 евра на децата од Македонија за да учат бугарски јазик. ИзворПрес24.

Related Articles