Нови 37 случаи, по градови во Скопје, Куманово, Охрид, Прилеп, Тетово, Велес и Кочани, вкупно во земјата 1207

 Breaking News

Нови 37 случаи, по градови во Скопје, Куманово, Охрид, Прилеп, Тетово, Велес и Кочани, вкупно во земјата 1207

Нови 37 случаи, по градови во Скопје, Куманово, Охрид, Прилеп, Тетово, Велес и Кочани, вкупно во земјата 1207
April 19
14:46 2020

За денеска, недела, 19 април, Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 15 излекувани пациенти, 6 пациенти од болничко лекување и 9 кои се се лекуваа во домашни услови.

Исто така Министерството информира дека во изминатите 24 часа потврдени се 37 нови случаи на ковид19. По градови: Скопје-8, Куманово-9, Прилеп-5, Тетово-3, Велес-3, Охрид-8, Кочани-1.

Со ова вкупната бројка на дијагностицирани пациенти со ковид19 во нашата земја изнесува 1207, а последната дистрибуција по градови е:

Скопје – 409
Куманово – 329
Дебар – 51
Штип-32

Прилеп –117
Тетово – 55
Струга – 55
Велес – 58

Битола –17
Охрид –15
Кавадарци – 4
Гостивар –12

Гевгелија – 4
Струмица – 2
Крива Паланка-4
Радовиш – 4

Крушево – 3
Кочани – 27
Пробиштип – 2
Кичево – 2

Неготино -2
Демир Хисар – 1
Македонски Брод -2

Во изминатото деноноќие направени се 314 теста. Преку ИЈЗ –222, преку Ветеринарен ф-тет -0, Авицена –3, Биотек –27, Филип Втори (Жан Митрев) – 17 и Систина со PCR метода – 45 . Досега во земјата се направени вкупно 11870 тестирања на ковид -19.

На Инфективната клиника во Скопје, примени се 8 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 55, од кои 17 се на кислородна поддршка, а 5 се на механичка вентилација.

Во ГОБ „8 септември“ примени се 7 нови, а вкупно се хоспитализирани 34 пациенти, 7 пациенти се приклучени на респираторна машина. Од болницата со дозвола на ДЗСИ се испишани 3 пациенти, се уште позитивни, но во општа добра состојба кои продолжуваат со лекување во домашни услови, под постојан лекарски надзор и редовни контролни брисеви.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 13 пациенти, од нив 3 се на кислородна поддршка. На домашно лекување се следат уште 15 пациенти.

Во штипската болница во мометов се лекуваат 5 ковид позитивни пациенти, испишано е едно четиричлено семејство. Нивните први контролни брисеви се негативни, а пациентите се во општа добра состојба.

До вториот негативен контролен брис, пациентите ќе бидат под редовен лекарски надзор. Преку болницата во Штип се следат уште 20 пациенти кои се лекуваат во домашни услови.

Related Articles