Нови градови со жapишта на коронавирусот во Македонија, ова е статистиката за денес

 Breaking News

Нови градови со жapишта на коронавирусот во Македонија, ова е статистиката за денес

Нови градови со жapишта на коронавирусот во Македонија, ова е статистиката за денес
September 10
16:34 2020

Бројот на коронавирусот нови случаи се зголемува и денеска, повторно троцифрени бројки.

Во последните 24 часа се направени 1410 тестирања, а регистрирани се 121 нови случаи на коронавирусот и тоа во следниве градови:

Скопје 33 -Куманово 8 -Штип 6 -Прилеп 2 -Тетово 6 -Струга 6 -Велес 3 -Битола 6 -Охрид 11 -Кавадарци 4 -Гостивар 4 -Гевгелија 3 -Струмица 3 -Крива Паланка 9 -Радовиш 1 -Крушево 1 -Кочани 5 -Македонски Брод 1 -Берово 1 -Валандово 1 -Виница 1 -Делчево 3 -Свети Николе 2 -Кичево 1 .

Поч инати се 3 лица, двајца паци енти од Прилеп (63 и 83г) и еден пац иент од Струга (60г).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 142 оздравени пац иент од:

Скопје 50 -Куманово 32 -Штип 7 -Прилеп 11 -Тетово 4 -Струга 4 -Велес 2 -Охрид 2 -Кавадарци 2 -Гостивар 12 -Гевгелија 1 -Струмица 2 -Радовиш 1 -Кочани 1 -Македонски Брод 1 -Берово 2 -Виница 2 -Делчево 2 -Кратово 1 -Свети Николе 1 -Кичево 2.

Досега во земјата се направени вкупно 161.590 тестирања на коронавирусот.

Нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на коронавирусот дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епи демијата изнесува 15414, бројката на оздравени пациенти е 12896, на поч инати е 637, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 1881.

Related Articles