Намалуваме: Нови само 103 случаи со коронавирусот, ова е листата на градови

 Breaking News

Намалуваме: Нови само 103 случаи со коронавирусот, ова е листата на градови

Намалуваме: Нови само 103 случаи со коронавирусот, ова е листата на градови
June 15
14:33 2020

Бројката на нови случаи се намалува, како што информираат од Министерството, во последните 24 часа се направени 841 тестирање, а регистрирани се 103 нови случаи на коронавирусот во земјава. Ова е листата по градови:

Скопје 46 – Куманово 6 – Штип 6 – Прилеп 2 – Тетово 17 – Струга 9 – Велес 3.

Битола 1 Охрид 3 – Кавадарци 1 – Гостивар 1 – Струмица 1 – Свети Николе 1 – Ресен 6.

Поч инати се пет лица. На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби поч ина пациент од Куманово (80г), хоспитализиран на 5 јуни.

На Клиника за гастроентерохепатологија по ина пациентка од Скопје (74г).

Во ГОБ „8 септември“ поч инаа две лица од Скопје, пациентка (73г.) примена на 11 јуни и пациентка (45г) примена на 2 јуни.

Во Клиничката болница во Тетово почина пациент од Тетово (65г) хоспитализиран на 6 јуни.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 13 оздравени пациенти.

Скопје 10 – Прилеп 2 – Тетово 1.

Досега во земјата се направени вкупно 43.881 тестирање на коронавирусот.

Од направените тестирања во изминатото деноноќие 123 се во рамките на скринингот во градинки во Штип и Охрид, каде се потврдени 4 позитивни случаи, два во Штип и два во Охрид.

Вкупната бројка на коронавирусот дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 4157, бројката на оздравени пациенти е 1723, на поч инати е 193, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2241.

Related Articles