Многу е: 173 нови случаи на коронавирусот распределени во 21 град низ државата

 Breaking News

Многу е: 173 нови случаи на коронавирусот распределени во 21 град низ државата

Многу е: 173 нови случаи на коронавирусот распределени во 21 град низ државата
July 02
20:58 2020

Како што јавуваат од Министерството за здравство и информираа дека во последните 24 часа се направени 1653 тестирања, а регистрирани се 173 нови случаи на коронавирусот во:

Скопје-75, Куманово-9, Дебар-6, Штип-8, Прилеп-6, Тетово-9, Струга-14, Велес-3, Охрид-10, Кавадарци-3, Гостивар-7, Гевгелија-2, Струмица-1, Крушево-1, Кочани-4, Пробиштип-1, Берово-1, Валандово-1, Свети Николе-6, Кичево-3, Ресен-3.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 150 оздравени пациенти од: Скопје-105, Куманово-1, Штип-7, Тетово-12, Струга-10, Велес-1, Охрид-4, Гостивар-1, Струмица-1, Кочани-5, Пробиштип-1, Неготино-2.

Поч инати се 15 лица, осум од Скопје, двајца пациенти од Тетово, двајца од Струга, еден пациент од Охрид и двајца од Гостивар.

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби поч инаа 3 лица, на возраст 64,73 и 80 години.

Во ГОБ „8 септември“ поч инати се 9 лица, двајца пациенти на возраст од 54 години, останатите на возраст од 60, 61, 75, 45, 74, 57 и 65 години.

Две лица од Скопје и Гостивар се поч инати дома на возраст од 65 односно 82 години. Во болница во Струга е поч ината пациентка на 67 години.

Вкупната бројка на коронавирусот дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 6625, бројката на оздравени пациенти е 2748, на поч и нати е 321, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3556.

Од вчерашните тестирања два се контролни, во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

Скопје 3208, активни 2010
Куманово 769, активни 219
Дебар 102, активни 50
Штип 355, активни 161
Прилеп 269, активни 43

Тетово 723, активни 389
Струга 242, активни 145
Велес 189, активни 42
Битола 54, активни 20
Охрид 180, активни 151

Кавадарци 21, активни 15
Гостивар 129, активни 70
Гевгелија 12, активни 5 (*2 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Богданци)
Струмица 16, активни 10
Крива Паланка 15, активни 9

Радовиш 4, активни 0
Крушево 7, активни 4
Кочани 73, активни 21
Пробиштип 20, активни 11
Демир Хисар 2, активни 1

Македонски Брод 5, активни 3
Пехчево 6, активни 3
Берово 3, активни 1
Валандово 7, активни 3
Виница 3, активни 0

Делчево 1, активни 0
Кратово 4, активни 1
Свети Николе 36, активни 32
Кичево 38, активни 32
Ресен 111, активни 97

Неготино 21, активни 8 (* 10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 1653 теста се преку: ИЈЗ –1001, ЦЈЗ Скопје-0, Авицена –101, Биотек –105, МАНУ -112, Жан Митрев (Филип Втори) -138, Судска медицина-6, Систина со PCR метода -161, ЦЈЗ Битола-29, лаборатории од странство-0.

Досега во земјата се направени вкупно 63.383 тестирања на коронавирусот. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 6 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 90 пациенти. На кислородна поддршка се 44 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација.

Во болницата во Козле се хоспитализирани 26 возрасни пациенти позитивни на коронавирусот и 6 деца позитивни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ примени се 7 нови, вкупно хоспитализирани се 123 пациенти. На респираторна машина се 8 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 39, а во болницата во Штип се хоспитализирани 36 пациенти.

На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп и Гостивар се хоспитализирани 87 пациенти – позитивни и сомвнителни на коронавирусот.

Активни случаи по општини Скопје вчера (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)

Чаир – 422
Аеродром – 154
Бутел – 162
Гази Баба – 177
Центар – 141

Карпош – 160
Сарај – 155
Кисела Вода – 114
Ѓорче Петров – 110
Студеничани – 110

Шуто Оризари – 88
Арачиново – 51
Илинден – 32
Петровец – 17
Чучер Сандево – 20

Сопиште – 13
Зелениково-4
Странец – 2

Related Articles