Министерот Филипче за пратениците во скафандер кои одат на работа во Собрание не напиша ништо

 Breaking News

Министерот Филипче за пратениците во скафандер кои одат на работа во Собрание не напиша ништо

Министерот Филипче за пратениците во скафандер кои одат на работа во Собрание не напиша ништо
April 19
19:52 2021

Поминаа скоро два дена откако пратеници, еден со комбе друг не се знае како, но во скафандери пристигнаа на работа во Собранието каде од посебни простории и гласаа.

Министерот за Здравство, Венко Филипче е доста активен на својата фејсбук страница, но засега нема реакција околу скафандерите и работењето со нив.

Вчера и денеска, министерот за здравство ги има споделено следниве вести:

Како што јавува денеска Сител, владејачкото мнозинство и собранискиот спикер Талат Џафери немале доверба во изјавите на опозицијата дека е подготвена да гласа за антикризните мерки, па затоа вчера морало да се донесат позитивните пратеници од пратеничката група на СДСМ на седница.

Џафери вели дека за овие народни избраника бил искористен Протокол од август, а потоа изменет на 18 ноември за спроведување за гласање на пратеници кои се во домашна самоизолација потврден од Комисијата за заразни болести, пишува Сител.

Џафери не исклучува и во иднина да го примени истиот проткол. За тоа зошто досега не го искористил овој механизам  за да не доцнат мерките, вели дека очекувал разумност од опозицијата да обезбедува кворум, јавува Сител.

И до власта велат дека направиле се за да ја обезбедат функциналноста на Собранието.

Според ВМРО-ДПМНЕ пак, не може протoкол да биде повеќе од закон и од Устав, а за пратениците да важат поинакви правила од оние за граѓаните.

Мицевски најави кривични прајви кои партијата ќе ги достави до обвинителството за сите инволиврани кои допуштиле позитивни пратеници да велзат во парламентот, ане само за двајцата народни избраника во скафандери.

Related Articles