Крај на месец, 188 нови случаи на коронавирусот, ова се 19-те градови за денес

 Breaking News

Крај на месец, 188 нови случаи на коронавирусот, ова се 19-те градови за денес

Крај на месец, 188 нови случаи на коронавирусот, ова се 19-те градови за денес
July 29
16:26 2020

Денеска, среда, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1971 тестирања, а регистрирани се 188 нови случаи на коронавирусот и тоа во следниве градови:

Скопје-44, Куманово-21, Дебар-1, Штип-18, Тетово-24, Струга-21, Велес-1, Битола-5, Охрид-6, Кавадарци-3, Гостивар-23, Крива Паланка-1, Кочани-1, Пробиштип-2, Демир Хисар-1, Македонски Брод-3, Кичево-10, Ресен-1, Неготино-2.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 268 оздравени пациенти од: Скопје-105, Куманово-23, Дебар-2, Штип-1, Прилеп-1,Тетово-41, Струга-22, Велес-5, Битола-3, Охрид-19, Гостивар-12, Радовиш-1, Пробиштип-3, Демир Хисар-1, Св.Николе-12, Кичево-13, Ресен-4.

Поч инати се 5 лица, пациентка од Скопје (62г.), пациент од Битола (74г.), пациентка од Куманово (78г.), двајца пациенти од Тетово (61г. и 76г.).

Четири пациенти се поч инати во болнички услови, а еден вонболнички.

Вкупната бројка на коронавирусот дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 10503, бројката на оздравени пациенти е 5931, на поч инати е 476, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 4096.

Во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

Скопје 4743, активни 1803
Куманово 1023, активни 291
Дебар 193, активни 123
Штип 792, активни 436
Прилеп 327, активни 54

Тетово 1024, активни 251
Струга 439, активни 190
Велес 213, активни 16
Битола 127, активни 66
Охрид 271, активни 86

Кавадарци 54, активни 37
Гостивар 416, активни 251
Гевгелија 22, активни 11 (*7 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 3 на Богданци)
Струмица 35, активни 23
Крива Паланка 23, активни 9

Радовиш 29, активни 23
Крушево 15, активни 9
Кочани 97, активни 24
Пробиштип 50, активни 28
Демир Хисар 26, активни 23

Македонски Брод 19, активни 15
Пехчево 6, активни 0
Берово 4, активни 1
Валандово 6, активни 0
Виница 8, активни 4

Делчево 5, активни 4 (*4 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
Кратово 13, активни 8
Свети Николе 220, активни 180
Кичево 134, активни 89
Ресен 144, активни 36

Неготино 25, активни 5 (*10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 1971 тест се преку: ИЈЗ-956, ЦЈЗ Скопје-24, Авицена-126, Биотек-119, МАНУ -147, Жан Митрев (Филип Втори)-261, Систина со PCR метода -137, Лаор-104, Судска медицина -11, ЦЈЗ Битола-54, Инфективна клиника-18, ГАК-14.

Досега во земјата се направени вкупно 99615 тестирања на коронавирусот. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 9 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 86 пациенти.

На кислородна поддршка се 40 пациенти, нема пациенти на респираторна машина.

Во болницата во Козле се хоспитализирани 10 возрасни пациенти позитивни на коронавирусот, 4 позитивни деца и 4 пациенти суспектни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ примени се 7 нови, вкупно хоспитализирани се 98 пациенти. На респираторна машина се 5 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 37, а во болницата во Штип се хоспитализирани 49 пациенти.

На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 117 пациенти – позитивни и сомнителни на коронавирусот.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје).

Чаир – 257
Аеродром – 193
Бутел – 125
Гази Баба – 177
Центар – 150

Карпош – 158
Сарај – 104
Кисела Вода – 177
Ѓорче Петров – 120
Студеничани – 82

Шуто Оризари – 127
Арачиново – 36
Илинден – 26
Петровец – 19
Чучер Сандево – 12

Сопиште – 21
Зелениково- 8
Странец – 7
Нераспределен- 4

Related Articles