Коронавирусот прави пустош, многу нови жаришта во Скопје, Тетово, Прилеп, Струмица, Велес, Куманово, Битола

 Breaking News

Коронавирусот прави пустош, многу нови жаришта во Скопје, Тетово, Прилеп, Струмица, Велес, Куманово, Битола

Коронавирусот прави пустош, многу нови жаришта во Скопје, Тетово, Прилеп, Струмица, Велес, Куманово, Битола
November 05
20:59 2020

Здравствените власти информираат дека дека во последните 24 часа се направени 3331 тестирања, а регистрирани се 1275 нови случаи на ко вид-19 во:

Скопје-519, Куманово-70,  Штип-36, Прилеп-75, Тетово-85, Струга-30, Велес-47, Битола-69, Охрид-24, Кавадарци-40, Гостивар-55, Гевгелија-22, Струмица-39, Крива Паланка-7, Радовиш-15, Крушево-2, Кочани-20, Пробиштип-13, Демир Хисар-2, Македонски Брод-5, Берово-6, Валандово-2, Виница-8, Делчево-7, Кратово-12, Свети Николе-6, Кичево-34, Ресен-6, Неготино-19.  

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 502 оздравени пациенти од: Скопје-306, Куманово-25, Штип-17, Прилеп-12, Тетово-12, Струга-9, Велес-12, Битола-14, Охрид-28, Кавадарци-6, Гевгелија-12, Струмица-17, Крива Паланка-1, Радовиш-3, Кочани-11, Пробиштип-4, Демир Хисар-1, Македонски Брод-1, Свети Николе-2, Кичево-5, Ресен-3 и Неготино-1.

По чин ати се 13 лица, еден пациент од Скопје (86г), еден од Штип (87г), четврорица пациенти од Прилеп (50, 65, 75 и 73г), еден од Тетово (71г), еден од Струга (31г), еден пациент од Битола (65г), еден од Охрид (82г), еден од Струмица (82г), еден од Кочани (72г) и еден пациент од Берово (76г). Од нив еден пациент е по чин ат вон, останатите се по чинат и во болнички услови.

Вкупната бројка на ков ид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епиде мијата изнесува 36372, бројката на оздравени пациенти е 22526, на по чи нати е 1084, а бројот на активни случаи изнесува 12762. Според досега завршените епиде миолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 15832, активни 5880 • Куманово 2522, активни 564 • Дебар 362, активни 68 • Штип 1832, активни 364 • Прилеп 1646, активни 707 • Тетово 2548, активни 801 • Струга 888, активни 145 • Велес 1013, активни 577.

Битола 884, активни 408 • Охрид 845, активни 319 • Кавадарци 625, активни 285 • Гостивар 1371, активни 340 • Гевгелија 447, активни 199 (21 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 76 на Богданци и 12 се странски државјани) .

Струмица 1113, активни 607 • Крива Паланка 266, активни 113 • Радовиш 273, активни 101 • Крушево 43, активни 20 • Кочани 804, активни 237 • Пробиштип 239, активни 88.

Демир Хисар 94, активни 26 • Македонски Брод 110, активни 12 • Пехчево 60, активни 6 • Берово 228, активни 58 • Валандово 113, активни 38 • Виница 209, активни 92 • Делчево 282, активни 127 (68 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица) .

Кратово 83, активни 53 • Свети Николе 517, активни 104 • Кичево 653, активни 230 • Ресен 273, активни 83 • Неготино 197, активни 110 (21 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 3331 теста се преку: ИЈЗ-1152, ЦЈЗ Скопје-173, Авицена-525, Биотек-275, МАНУ -292, Жан Митрев (Филип Втори) -237, Систина со PCR метода -279, лабораторија Лаор –54, Судска медицина-31, ЦЈЗ Битола-148, Инфективна клиника-14, ГАК-0, Синлаб-83, Ремедика-48, лабораторија болница Козле-20, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 262.446 тестирања на Ко вид -19.  

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 7 пациенти.  Вкупно се хоспитализирани 158 пациенти. На кислородна поддршка се 131 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација.  

Во болницата во Козле хоспитализирани се 8 позитивни и  1 дете суспектно на Кови д-19 и 23 возрасни пациенти, позитивни и суспектни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ има 9 приеми, а вкупно хоспитализирани се 79 пациенти. На респиратор се 13 пациенти.

Во Институтот за ТБЦ се хоспитализирани 44 пациенти, позитивни и суспектни на ков ид-19.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 71, а во болницата во Штип се 52 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица, Струга, Кочани, Гевгелија, Кичево, Кавадарци се хоспитализирани 452 позитивни и сомнителни на Ко вид-19.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епи демиоло шките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје):

• Чаир – 338 • Гази Баба – 781 • Аеродром -950 • Карпош – 834 • Центар – 791 • Кисела Вода – 716 • Ѓорче Петров – 483 • Бутел – 319 • Шуто Оризари – 78 • Студеничани – 29 • Сарај – 57 • Арачиново -13 • Илинден – 135 • Сопиште – 49 • Чучер Сандево – 38 • Петровец –54 • Зелениково -26 • Странец – 72 • Нераспределен- 117

Related Articles