Коронавирусот не запира, најмногу нови случаи во овие градови од вкупно 128 нови денес

 Breaking News

Коронавирусот не запира, најмногу нови случаи во овие градови од вкупно 128 нови денес

Коронавирусот не запира, најмногу нови случаи во овие градови од вкупно 128 нови денес
July 27
16:10 2020

128 нови случаи денес, најмногу во градовите Скопје, Штип, Гостивар, Кавадарци каде има двоцифрени бројки за денес.

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1025 тестирања, а регистрирани се 128 нови случаи на ковид-19 во:

Скопје-52, Куманово-6, Штип-29, Прилеп-2, Тетово-6, Битола-2, Кавадарци-10, Гостивар-13, Кочани-1, Пробиштип-1, Македонски Брод-3, Виница-2, Свети Николе-1.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 137 оздравени пациенти од: Скопје-108, Куманово-2, Прилеп-1, Тетово-11, Велес-1, Битола-3, Гостивар-2, Кочани-2, Кичево-2, Ресен-5.

Поч инати се 6 лица, четири пациенти од Скопје (82, 48, 82 и 60 години), еден пациент од Кичево (52г.) и еден од Струга (75г.). Сите пациенти се поч инати во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 10213, бројката на оздравени пациенти е 5564, на поч инати е 466, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 4183. Денес се евидентира еден контролен тест. Во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

Скопје 4660, активни 1876
Куманово 991, активни 284
Дебар 192, активни 124
Штип 761, активни 409
Прилеп 324, активни 53

Тетово 998, активни 278
Струга 416, активни 206
Велес 212, активни 20
Битола 116, активни 59
Охрид 262, активни 111

Кавадарци 48, активни 31
Гостивар 385, активни 234
Гевгелија 22, активни 11 (*7 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 3 на Богданци)
Струмица 35, активни 24
Крива Паланка 22, активни 8

Радовиш 28, активни 23
Крушево 15, активни 9
Кочани 95, активни 23
Пробиштип 48, активни 29
Демир Хисар 24, активни 22

Македонски Брод 15, активни 11
Пехчево 6, активни 0
Берово 4, активни 1
Валандово 6, активни 0
Виница 7, активни 3

Делчево 5, активни 4 (*4 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
Кратово 13, активни 8
Свети Николе 217, активни 189
Кичево 120, активни 90

Ресен 143, активни 40
Неготино 23, активни 3 (*10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 1025 теста се преку: ИЈЗ-662, ЦЈЗ Скопје-25, Авицена-0, Биотек-0, МАНУ -10, Жан Митрев (Филип Втори)-134, Систина со PCR метода -113, Судска медицина -0, ЦЈЗ Битола-59, Инфективна клиника-12, ГАК-10.

Досега во земјата се направени вкупно 96194 тестирања на ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 4 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 85 пациенти.

На кислородна поддршка се 41 пациент, нема пациенти на респираторна машина.

Во болницата во Козле се хоспитализирани 11 возрасни пациенти позитивни на ковид-19, 4 позитивни деца и 10 пациенти суспектни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ примени се 10 нови, вкупно хоспитализирани се 106 пациенти. На респираторна машина се 5 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 38, а во болницата во Штип се хоспитализирани 49 пациенти.

На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 125 пациенти – позитивни и сомнителни на ковид-19.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)

Чаир – 265
Аеродром – 207
Бутел – 133
Гази Баба – 193
Центар – 150

Карпош – 164
Сарај – 109
Кисела Вода – 183
Ѓорче Петров – 129
Студеничани – 93

Шуто Оризари – 120
Арачиново – 36
Илинден – 23
Петровец – 20

Чучер Сандево – 12
Сопиште – 22
Зелениково- 7
Странец – 8
Нераспределен- 2

Related Articles