Ковачевски пак по старо: Дел од коалиционите партнери изразија позитивни ставови по однос на францускиот предлог

 Breaking News

Ковачевски пак по старо: Дел од коалиционите партнери изразија позитивни ставови по однос на францускиот предлог

Ковачевски пак по старо: Дел од коалиционите партнери изразија позитивни ставови по однос на францускиот предлог
July 03
20:38 2022

ДEл од коалиционите партенри на кои им беше презентиран францускиот предлог изразија позитивни ставови,

останатите треба да се изјаснат периодот што следи, истакна премиерот Ковачевски на денешната прес-конференција по средбата со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

Во однос на консултациите, ние веќе имавме првична средба со коалиционите партнери на кои што им беше презентирано,

дел од тие коалициони партнери веќе изразија позитивни статови во однос на предлогот кој го имаме добиено,

дел тоа ќе ги кажат своите ставови во идниот период ние нормално имаме комуникација со нашите коалициони партнери.

Остана за консултација уште дел, јас утрово имав телефонски разговор со Зијадин Села,

најверојатно утре ќе се видиме со вицепремиерот за европски прашања да му биде претставен, објаснет во сите делови, изјави Ковачевски.

Во однос на консултациите со Собранието и тоа кога одлуката ќе биде претставена во Влада,

премиерот рече дека дискусијата во Собранието ќе се одвива во согласност со собраниските процедури, бидејќи како што рече,

Владата не може да наложува на кој начин ќе се води расправата“. – ИзворПрес24.

Related Articles