Зеленски не се oткaжува: Победата ќе биде наша

 Breaking News

Зеленски не се oткaжува: Победата ќе биде наша

Зеленски не се oткaжува: Победата ќе биде наша
June 03
22:02 2022

Победата ќе биде наша“, порача денеска украинскиот претседател Володимир Зеленски во кратката видеопорака објавена на Инстаграм,

по повод 100-тиот ден од руската ин вазија на неговата земја, пренесува МИА.

Претставниците на државата се тука, бранејќи ја Украина веќе 100 дена”,

рече тој во пораката од 36 секунди, стоејќи пред зградата на претседателската канцеларија во Киев,

до премиерот Денис Шмигал и шефот на пратеничката група на владејачката украинска па ртија и еден од главните преговарачи со Русија, Давид Арахамија.

Видео пораката е објавена по повод 100-тиот ден од руската инвазија и потсетува на уште една порака што Зеленски ја сними на 25 февруари, ден откако рус ите сили ја на паднаа Украина,

на истото место и со истите соработници, за да влеат доверба кај Украинците.

Сите сме тука, нашите вој ници се тука, граѓаните, општеството, сите сме тука во одб рана на нашата независност, нашата држава, рече тогаш Зеленски. Извор: МИА

Related Articles