Екс-премиерот Заев: Излеговме од изолацијата за денес да носиме одлуки со најмоќните во Cветот

 Breaking News

Екс-премиерот Заев: Излеговме од изолацијата за денес да носиме одлуки со најмоќните во Cветот

Екс-премиерот Заев: Излеговме од изолацијата за денес да носиме одлуки со најмоќните во Cветот
March 27
20:55 2022

Поранешниот премиер Зоран Заев преку фејсбук статус се огласи каде порача дека годишнината од членството во НАТО е момент на кој сите се сеќаваме со гордост:

Годишнината од членството во НАТО е повод кој го буди секое македонско срце.

Момент на кој сите се сеќаваме со гордост. Денес, кога беснее разорна војна, гледаме колку е значајно тоа што ние сме НАТО.

За секој граѓанин денес да биде спокоен, за домот ни е сигурен и безбеден – вредеше!

Тргнавме со лузни од крвави удари по дома и раб на граѓанска војна. Се изборивме за реформи кои нѐ трансформираа од заробена држава во демократија.

Излеговме од изолацијата од светот, за денес да носиме одлуки за нашата судбина рамо до рамо со најмоќните во светот.

Го постигнавме историскиот Преспански договор.

Гледајќи како недалеку од нас се гранатираат недолжни цивили, се потсетуваме зошто е важно тоа што спорот со соседите го решивме преку дипломатија и мир.

Светот нѐ награди мене и мојот драг пријател Ципрас со мировни награди, но вистинската награда е тоа што двата народи денес ни живеат во мир и слога.

Референдумот од 2018 го подржаа над 600.000 граѓани. Со зборовите на мојот драг пријател Столтенберг:

Вратата на НАТО е отворена, но само граѓаните на вашата земја можат да одлучат да ја поминат“.

Навистина беше така, поддршката за референдумот од граѓаните беше поголема од било која друга политичка идеја низ историјата после референдумот за независност.

Изминавме долг пат, кој го занемаривме од дента кога горди го гледавме македонското знаме како се развиори пред седиштето на НАТО во Брисел.

Ден кој е историја. Важно предание за нашите поколенија.Вредеше, мој народе!

Остварувањето на вековниот сон на нашите револуционери. Обезбедувањето сигурност за сегашноста.

Обезбедувањето иднина за младите. Вредеше!Да му се радуваме со гордост на овој ден!

Related Articles