Ексклузивно видео од моментот кога полицијата го апси Стефан во центарот на Скопје

 Breaking News

Ексклузивно видео од моментот кога полицијата го апси Стефан во центарот на Скопје

Ексклузивно видео од моментот кога полицијата го апси Стефан во центарот на Скопје
June 08
18:08 2021

Пратеникот Бране Петрушевски го објавува видеото од кое се гледа дека претседател на УМС на ВМРО-ДПМНЕ е приведен затоа што снимал за време на протестите на опозицијата во центарот на Скопје. Од видеото се гледа дека еден од полицајците вели дека не смее да се снима иако се работи за јавен настан на јавна површина и нема забрана за снимање. Според изјавата на приведениот полицаецот го фаќа за рака а потоа тој е приведен. Полладнево приведениот е ослободен од МВР. Инцидентот во кој полицајци се нафрлат врз момчето се случува додека тој снима разговор меѓу двајца пратеници на ВМРО-ДПМНЕ и претставници на полицијата. На денешните протести на полицијата видео со своите мобилни телефони снимале стотици луѓе но само еден беше приведен.

Related Articles