Добивањето датум може да донесе еден до два пратеника плус за СДСМ, вели поранешниот премиер Бучковски

 Breaking News

Добивањето датум може да донесе еден до два пратеника плус за СДСМ, вели поранешниот премиер Бучковски

Добивањето датум може да донесе еден до два пратеника плус за СДСМ, вели поранешниот премиер Бучковски
March 05
22:13 2020

Поранешниот премиер Владо Бучковски во вечерашното гостување на телевизија Телма го изрази своето мислење дека евентуалното добивање на датум за преговори со ЕУ пред изборите, нема да има многу големо влијание, пишува Прес24.

Ако пред изборите го добиеме датумот, тоа ќе биде во полза на власта. Ако има датум за преговори на 26 март тоа ќе биде блага предност за СДСМ и Беса, но нема да биде гаранција дека ќе ги добијат изборите.

Исходот на 26 март може да донесе еден пратеник повеќе на СДСМ во првата, евентуално во втората изборна единица и ништо повеќе, рече Бучковски.

Универзитетскиот професор и поранешен премиер додава дека СДСМ ќе има голем број пратеници од помалите етнички заедници, односно околу 15. Извор Прес24.

Related Articles