Денес 166 нови случаи на коронавирусот, жаришта во неколку градови низ државата

 Breaking News

Денес 166 нови случаи на коронавирусот, жаришта во неколку градови низ државата

Денес 166 нови случаи на коронавирусот, жаришта во неколку градови низ државата
August 02
14:42 2020

Денеска, недела 2 август, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1419 тестирања, а регистрирани се 166 нови случаи на коронавирусот и тоа во следниве градови:

Скопје-47, Куманово-17, Дебар-1, Штип-23, Тетово-12, Струга-7, Битола-1, Охрид-3, Кавадарци-9, Гостивар-15, Гевгелија-1, Струмица-1, Демир Хисар-1, Македонски Брод-10, Виница-2, Свети Николе-2, Кичево-12, Неготино-2.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 185 оздравени пациенти од: Скопје-98, Куманово-17, Штип-25, Битола-8, Гостивар-15, Радовиш-2, Пробиштип-1, Свети Николе-12, Кичево-3, Ресен-4.

Поч инати се 4 лица, пациент од Скопје (77г.), пациент од Кичево (72г.), пациент од Штип (58г.) и пациент од Битола (70г.).

Сите пациенти се поч инати во болнички услови.

Вкупната бројка на коронавирусот дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 11054, бројката на оздравени пациенти е 6882, на поч инати е 497, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3675.

Денес се евидентираат 3 контролни теста и исправка за 1 оздравено лице.

Во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

Скопје 4901, активни 1372
Куманово 1083, активни 263
Дебар 206, активни 118
Штип 859, активни 428
Прилеп 333, активни 53

Тетово 1057, активни 237
Струга 456, активни 202
Велес 225, активни 22
Битола 143, активни 64
Охрид 277, активни 89

Кавадарци 70, активни 53
Гостивар 465, активни 269
Гевгелија 23, активни 12 (7 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 3 на Богданци)
Струмица 37, активни 21
Крива Паланка 25, активни 11

Радовиш 29, активни 21
Крушево 16, активни 9
Кочани 104, активни 24
Пробиштип 53, активни 19
Демир Хисар 33, активни 27

Македонски Брод 36, активни 31
Пехчево 6, активни 0
Берово 5, активни 1
Валандово 6, активни 0
Виница 18, активни 14

Делчево 5, активни 4 (4 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
Кратово 14, активни 8
Свети Николе 224, активни 165
Кичево 172, активни 105

Ресен 146, активни 26
Неготино 27, активни 7 (*10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 1419 теста се преку: ИЈЗ-1058, ЦЈЗ Скопје-23, Авицена-134, Биотек-0, МАНУ -0, Жан Митрев (Филип Втори)-0, Систина со PCR метода -114, Судска медицина -0, ЦЈЗ Битола-72, Инфективна клиника-6, ГАК-12.

Досега во земјата се направени вкупно 105357 тестирања на коронавирусот. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 6 пациенти.

Вкупно се хоспитализирани 90 пациенти. На кислородна поддршка се 47 пациенти, 1 на механичка вентилација.

Во болницата во Козле се хоспитализирани 10 возрасни пациенти позитивни на коронавирусот и 3 деца позитивни, како и 5 пациенти суспектни на коронавирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ примени се 7 нови, вкупно хоспитализирани се 96 пациенти. На респираторна машина се 5 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 28, а во болницата во Штип се хоспитализирани 37 пациенти.

На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 116 пациенти – позитивни и сомнителни на коронавирусот.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје):

Чаир – 170
Аеродром – 156
Бутел – 87
Гази Баба – 139
Центар – 120

Карпош – 120
Сарај – 65
Кисела Вода – 149
Ѓорче Петров – 97
Студеничани – 48

Шуто Оризари – 111
Арачиново – 24
Илинден – 23
Петровец – 17
Чучер Сандево – 8

Сопиште – 21
Зелениково- 8
Странец – 6
Нераспределен- 3

Related Articles