Денес 127 нови случаи, ова се градовите со кластери кои се зголемуваат нови случаи на коронавирусот

 Breaking News

Денес 127 нови случаи, ова се градовите со кластери кои се зголемуваат нови случаи на коронавирусот

Денес 127 нови случаи, ова се градовите со кластери кои се зголемуваат нови случаи на коронавирусот
July 19
14:26 2020

Има ли државата план за коронавирусоткризата во земјава, нови кластери веќе во неколку градовим каде секојдневно има и нови случаи во тие населени места.

Како што јавуваат од Министерството за Здравство, во последните 24 часа се направени 904 тестирања, а регистрирани се 127 нови случаи на коронавирусот и тоа во следниве градови:

Скопје 57
Куманово 4
Штип 13
Тетово 6
Струга 10

Охрид-7
Кавадарци 1
Гостивар 8
Пробиштип 2

Демир Хисар 1
Кратово 2
Свети Николе 12
Кичево 4

Поч инати се 8 лица, пет пациенти од Скопје, еден од Тетово, еден од Струга и еден пациент од Кичево.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 83 оздравени лица од:

Скопје 35 Штип 8 Тетово 33 Велес 1 Гостивар 5 Пехчево 1.

Досега во земјата се направени вкупно 85.820 тестирања на коронавирусот. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 9153, бројката на оздравени пациенти е 4810, на поч инати е 422, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3921.

Related Articles