Денеска се огласи и Филипче: Hаправени 2.379 тестирања, а регистрирани се 364 нови случаи

 Breaking News

Денеска се огласи и Филипче: Hаправени 2.379 тестирања, а регистрирани се 364 нови случаи

Денеска се огласи и Филипче: Hаправени 2.379 тестирања, а регистрирани се 364 нови случаи
April 18
16:00 2021

Министерот за Здравство, Венко Филипче, денеска на својата фејсбук страница напиша:

Во последните 24 часа се направени 2.379 тестирања, а регистрирани се 364 нови случаи на KOBИД-19 во:

Скопје 161 -Куманово 36 -Битола и Прилеп по 25 -Охрид 15 -Тетово 13 -Штип 10 -Кавадарци, Струмица и Гевгелија по 9 -Велес.

Гостивар и Струга по 8 -Кичево и Дебар по 6 -Свети Николе 4-Виница 3 -Кочани и Неготино по 2 -Крива Паланка, Ресен, Берово, Делчево и Богданци по 1.

Пријавени се вкупно 24 по ин ати лица:

7 од Скопје (40г, 52г, 55г, 59г, 64г, 72г и 85г), 6 од Битола (63г, 68г, 70г, 71г, 71г и 85г), 3 од Куманово (73г, 76г и 84г) и по еден па циент е пријавен од Охрид (88г), Кавадарци (82г), Струмица (73г), Струга (69г), Свети Николе (64г), Крива Паланка (74г), Радовиш (75г) и Пробиштип (52г).

Регистрирани се 689 оздрав ени паци енти од:

Скопје 254 -Куманово 61 -Битола 52 -Прилеп 44 -Велес и Тетово по 36 -Кавадарци 32 -Штип 24 -Гостивар 21 -Струмица 17 -Кичево 14 -Неготино 13 -Гевгелија, Крива Паланка и Виница по 10.

Кочани 9 -Ресен и Валандово по 7 -Свети Николе, Пробиштип и Берово по 5 -Радовиш и Демир Капија по 4 -Пехчево 3-Крушево и Кратово по 2 -Богданци и Македонски Брод по 1.

Досега во земјата се направени вкупно 691.255 тестирања на Кови19.

Вкупната бројка на КОВИДдијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидем ијата изнесува 147.094, бројката на озд равени паци енти е 122.810, на поч ин ти е 4.443, а бројот на активни случаи изнесува 19.841.

Related Articles