Денеска во 19 градови има 163 нови случаи на коронавирусот

 Breaking News

Денеска во 19 градови има 163 нови случаи на коронавирусот

Денеска во 19 градови има 163 нови случаи на коронавирусот
July 21
14:26 2020

За денеска, вторник, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1636 тестирања, а регистрирани се 163 нови случаи на коронавирусот во:

Скопје-52, Куманово-21, Дебар-2, Штип-33, Тетово-4, Струга-7, Велес-2, Битола-5, Охрид-1, Кавадарци-4, Гостивар-17, Струмица-2, Кочани-2, Пробиштип-2, Демир Хисар-3, Македонски Брод-1, Свети Николе-3, Кичево-1, Ресен-1.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 69 оздравен пациент од: Скопје-41, Дебар-1, Штип-10, Прилеп-4, Тетово-1, Велес-3, Кавадарци-2, Гостивар-6, Пробиштип-1.

Денеска нема поч инати пациенти.

Вкупната бројка на ккоронавирусотовид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 9412, бројката на оздравени пациенти е 4940, на поч инати е 432, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 4040.

Во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

Скопје 4350, активни 1892
Куманово 933, активни 247
Дебар 175, активни 112
Штип 640, активни 324
Прилеп 311, активни 54

Тетово 955, активни 302
Струга 377, активни 195
Велес 208, активни 29
Битола 94, активни 49
Охрид 245, активни 130

Кавадарци 33, активни 19
Гостивар 315, активни 207
Гевгелија 19, активни 8 (*6 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 2 на Богданци)
Струмица 33, активни 24
Крива Паланка 22, активни 8

Радовиш 23, активни 19
Крушево 14, активни 9
Кочани 91, активни 23
Пробиштип 45, активни 28
Демир Хисар 18, активни 16

Македонски Брод 10, активни 6
Пехчево 6, активни 0
Берово 4, активни 1
Валандово 6, активни 0
Виница 5, активни 2

Делчево 1, активни 0
Кратово 12, активни 7
Свети Николе 203, активни 188
Кичево 101, активни 82

Ресен 141, активни 57
Неготино 22, активни 2 (* 10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 1636 теста се преку: ИЈЗ-729, ЦЈЗ Скопје-10, Авицена-128, Биотек-163, МАНУ -176, Жан Митрев (Филип Втори)-215, Систина со PCR метода -158, Судска медицина -10, ЦЈЗ Битола-25, Инфективна клиника-4, ГАК-18.

Досега во земјата се направени вкупно 88179 тестирања на коронавирусот. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 6 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 86 пациент. На кислородна поддршка се 34 пациенти, нема пациенти на респираторна машина.

Во болницата во Козле се хоспитализирани 17 возрасни пациенти позитивни на коронавирусот, 7 позитивни деца, 1 дете и 1 мајка суспектни на коронавирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ примени се 10 нови, вкупно хоспитализирани се 92 пациент. На респираторна машина се 7 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 37, а во болницата во Штип се хоспитализирани 51 пациент.

На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 132 пациенти – позитивни и сомнителни на коронавирусот.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје).

Чаир – 285
Аеродром – 193
Бутел – 136
Гази Баба – 208

Центар – 162
Карпош – 176
Сарај – 116
Кисела Вода – 150

Ѓорче Петров – 120
Студеничани – 109
Шуто Оризари – 105
Арачиново – 34

Илинден – 24
Петровец – 21
Чучер Сандево – 12
Сопиште – 20

Зелениково- 12
Странец – 7
Нераспределен- 2

Related Articles