Голем број на нови случаи, Македонија се справува со голем ковидбpaн

 Breaking News

Голем број на нови случаи, Македонија се справува со голем ковидбpaн

Голем број на нови случаи, Македонија се справува со голем ковидбpaн
November 17
19:57 2021

Како што јавуваат од Министерството за здравство , согласно податоците од Институтот за јавно здр авје дека во последните 24 часа: 

Направени се 3.145 тестирања, а регистрирани се 476 нови случаи на коронавирусот и тоа во градовите:

 Скопје – 208, Битола – 45, Велес – 29, Прилеп – 22, Куманово – 21, Кавадарци – 18, Охрид, Кочани и Гевгелија – по 13.

Штип – 11, Делчево – 8, Берово – 7, Струмица, Неготино и Радовиш – по 6, Тетово, Свети Николе, Крива Паланка.

Кратово и Демир Хисар – по 5, Ресен – 4, Гостивар, Кичево, Виница , Валандово и Крушево – по 3, Пробиштип и Пехчево – по 2.

Струга и Македонска Каменица – по 1. · Регистрирани сe 279 оздравени пациенти од: Скопје – 137, Куманово – 28.

Кавадарци – 26, Битола – 15, Прилеп – 13, Штип – 8, Велес – 7, Кочани – 6, Охрид и Крива Паланка – по 5, Тетово и Кратово – по 4.

Гевгелија и Пробиштип – по 3, Струмица, Свети Николе, Демир Хисар, Кичево и Богданци – по 2, Делчево, Неготино, Ресен, Македонска Каменица и Дојран – по 1. 

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 9 по ин ати лица: по 2 лица од Скопје (76г и 77г) и Куманово ( 65г и 73г) и по едно лице од Велес (79г), Кавадарци (68г), Штип (88г), Прилеп (70г) и Крива Паланка (40г).

Досега во земјата се направени вкупно 1.436.695 тестирања на коронавирусот.

Вкупната бројка на коронавирусотдијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидем ијата изнесува 210.447, бројот на оздра ени пациенти е 194.625, на поч на ти е 7.367, а бројот на активни случаи изнесува 8.455.

Related Articles