Во 20 градови 141 нови случаи на коронавирусот, ова е листата за денеска

 Breaking News

Во 20 градови 141 нови случаи на коронавирусот, ова е листата за денеска

Во 20 градови 141 нови случаи на коронавирусот, ова е листата за денеска
August 13
15:40 2020

Како што јавуваат од Министерството за здравство во 20 градови низ државата во последните 24 часа се направени 1848 тестирања, а регистрирани се 141 нови случаи на коронавирусот и тоа во следниве градови:

Скопје-48, Куманово-21, Дебар-2, Штип-15, Прилеп-1, Струга-1, Битола-7, Кавадарци-9, Гостивар-4, Гевгелија-1, Струмица-4, Кочани-4, Пробиштип-2, Демир Хисар-1, Македонски Брод-4, Берово-1, Виница-7, Свети Николе-3, Кичево-5, Неготино-1.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 175 оздравени пациенти од: Скопје-37, Куманово-27, Штип-56, Прилеп-3, Тетово-5, Битола-1, Кавадарци-4, Гостивар-14, Гевгелија-5, Радовиш-2, Демир Хисар-1, Македонски Брод-1, Свети Николе-11, Кичево-7, Ресен-1.

Поч инати се два пациенти, пациент од Скопје (88г.) во болнички услови и пациентка од Кичево (80г.) вонболнички.

Вкупната бројка на коронавирусот дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епид емијата изнесува 12357, бројката на оздравени пациенти е 8662, на поч инати е 532, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3163.

Денес се евидентира еден контролен тест. Според завршените епид емиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

Скопје 5287, активни 1067
Куманово 1214, активни 258
Дебар 223, активни 124
Штип 1017, активни 301
Прилеп 348, активни 33

Тетово 1103, активни 168
Cтруга 494, активни 160
Велес 238, активни 25
Битола 178, активни 77
Охрид 303, активни 76

Кавадарци 143, активни 107
Гостивар 610, активни 294
Гевгелија 27, активни 11 (7 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 4 на Богданци)

Струмица 47, активни 31
Крива Паланка 28, активни 14
Радовиш 36, активни 9
Крушево 16, активни 3
Кочани 124, активни 32

Пробиштип 66, активни 20
Демир Хисар 50, активни 31
Македонски Брод 61, активни 47
Пехчево 6, активни 0
Берово 11, активни 7

Валандово 7, активни 1
Виница 42, активни 38
Делчево 6, активни 1 (4 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
Кратово 15, активни 3
Свети Николе 253, активни 78

Кичево 225, активни 125
Ресен 146, активни 10
Неготино 33, активни 12 (*10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 1848 теста се преку: ИЈЗ-792, ЦЈЗ Скопје-29, Авицена-168, Биотек-140, МАНУ -131, Жан Митрев (Филип Втори)-260, Систина со PCR метода -221, Судска медицина -12, ЦЈЗ Битола-70, Инфективна клиника-9, ГАК-16.

Досега во земјата се направени вкупно 120950 тестирања на коронавирусот. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 8 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 76 пациенти. На кислородна поддршка се 27 пациенти, нема на механичка вентилација.

Во болницата во Козле се хоспитализирани 16 возрасни пациенти позитивни на коронавирусот и 5 деца позитивни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ примени се 11 нови, вкупно хоспитализирани се 69 пациенти. На респираторна машина се 6 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 23, а во болницата во Штип се хоспитализирани 45 пациенти.

На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 133 пациенти – позитивни и сомнителни на коронавирусот.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епид емиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје).

Чаир – 150
Aеродром – 132
Бутел – 65
Гази Баба – 120

Центар – 90
Карпош – 108
Сарај – 39
Кисела Вода – 89
Ѓорче Петров – 76

Студеничани – 33
Шуто Оризари – 85
Арачиново – 20
Илинден – 20
Петровец – 8

Чучер Сандево – 9
Сопиште – 11
Зелениково- 6
Странец – 3
Нераспределен – 3

Related Articles