Во 11 градови само 74 нови случаи на коронавирусот за денес

 Breaking News

Во 11 градови само 74 нови случаи на коронавирусот за денес

Во 11 градови само 74 нови случаи на коронавирусот за денес
August 03
16:17 2020

За денеска, 3 август во 11 градови има 74 случаи, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 689 тестирања, а регистрирани се 74 нови случаи на коронавирусот во:

Скопје-14, Куманово-8, Штип-13, Струга-1, Кавадарци-3, Гостивар-22, Кочани-1, Берово-3, Виница-4, Свети Николе-3, Кичево-2.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 90 оздравени пациенти од: Скопје-23, Куманово-1, Дебар-1, Штип-11, Тетово-17, Велес-1, Охрид-1, Кавадарци-3, Гостивар-9, Радовиш-5, Кочани-1, Свети Николе-17.

Поч инати се 3 лица, пациент од Битола (73г.), пациент од Демир Хисар (73г.) и пациент од Скопје (44г.).

Сите пациенти се поч инати во болнички услови.

Вкупната бројка на коронавирусот дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епиде мијата изнесува 11128, бројката на оздравени пациенти е 6972, на поч инати е 500, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3656.

Во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

Скопје 4915, активни 1363
Куманово 1091, активни 269
Дебар 206, активни 117
Штип 872, активни 430
Прилеп 333, активни 53

Тетово 1057, активни 220
Струга 457, активни 203
Велес 225, активни 21
Битола 143, активни 63
Охрид 276, активни 87

Кавадарци 73, активни 53
Гостивар 487, активни 282
Гевгелија 23, активни 12 (7 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 3 на Богданци)
Струмица 37, активни 21
Крива Паланка 25, активни 11

Радовиш 29, активни 16
Крушево 16, активни 9
Кочани 105, активни 24
Пробиштип 53, активни 19
Демир Хисар 34, активни 27

Македонски Брод 35, активни 30
Пехчево 6, активни 0
Берово 8, активни 4
Валандово 6, активни 0
Виница 22, активни 18

Делчево 5, активни 4 (4 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
Кратово 14, активни 8
Свети Николе 227, активни 151
Кичево 175, активни 108

Ресен 146, активни 26
Неготино 27, активни 7 (*10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 689 теста се преку: ИЈЗ-549, ЦЈЗ Скопје-13, Авицена-0, Биотек-0, МАНУ -0, Жан Митрев (Филип Втори)-0, Систина со PCR метода -110, Судска медицина -0, ЦЈЗ Битола-0, Инфективна клиника-10, ГАК-7.

Досега во земјата се направени вкупно 106047 тестирања на коронавирусот. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 4 пациенти. Вкупно се хоспит ализирани 92 пациенти.

На кислородна поддршка се 48 пациенти, 1 на механичка вентилација.

Во болницата во Козле се хоспит ализирани 10 возрасни пациенти позитивни на коронавирусот и 3 деца позитивни, како и 7 пациенти суспектни на коронавирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ примени се 7 нови, вкупно хоспитализирани се 95 пациенти. На респираторна машина се 4 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспита лизирани 26, а во болницата во Штип се хоспитализирани 50 пациенти.

На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитал изирани 114 пациенти – позитивни и сомн ителни на коронавирусот.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидеми олошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје):

Чаир – 168
Аеродром – 156
Бутел – 86
Гази Баба – 137
Центар – 116

Карпош – 118
Сарај – 65
Кисела Вода – 148
Ѓорче Петров – 99
Студеничани – 46

Шуто Оризари – 115
Арачиново – 24
Илинден – 23
Петровец – 16
Чучер Сандево – 8

Сопиште – 21
Зелениково- 8
Странец – 6
Нераспределен- 3

Related Articles