ВО ЖИВО: Москва на нозе, руската војска на улиците, Путин упати честитки до народот

 Breaking News

ВО ЖИВО: Москва на нозе, руската војска на улиците, Путин упати честитки до народот

ВО ЖИВО: Москва на нозе, руската војска на улиците, Путин упати честитки до народот
May 09
08:49 2019

На Црвениот плоштад во Москва започна парадата по повод 74. години од победата во Втората светска војна. Откако беше одржана минута молчење за жртвите од војната, претседателот Путин потсети на сите оние кои го дале животот за слобода на Русија и порача: „Слава на народот победник! Ви честитам! Ура! Изведена беше и химната, а Путин потсети дека победата над национализмот зазема посебно место во руската историја. Во парадата учествуваат повеќе од 13 илјади војници. Исто така ќе бидат претставени 132 технички единици, 74 авиони и хеликоптери, оклопни возила, транспортери како и многу други.

Коментари

Њуз24 се оградува од коментарите на содржините

Related Articles