Викенд: Нови 138 случаи на коронавирусот, градовите Штип, Дебар, Куманово, Гостивар и Скопје со двоцифрени бројки

 Breaking News

Викенд: Нови 138 случаи на коронавирусот, градовите Штип, Дебар, Куманово, Гостивар и Скопје со двоцифрени бројки

Викенд: Нови 138 случаи на коронавирусот, градовите Штип, Дебар, Куманово, Гостивар и Скопје со двоцифрени бројки
August 01
19:27 2020

Денеска, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1621 тестирања, а регистрирани се 138 нови случаи на коронавирусот во:

Скопје-47, Куманово-17, Дебар-10, Штип-16, Прилеп-2, Тетово-2, Велес-5, Битола-5, Охрид-2, Кавадарци-1, Гостивар-10, Крива Паланка-1, Кочани-5, Пробиштип-1, Демир Хисар-1, Македонски Брод-6, Виница-2, Кратово-1, Кичево-3, Ресен-1.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 144 оздравени пациенти од:

Скопје-105, Штип-9, Прилеп-2, Тетово-4, Велес-1, Битола-5, Гостивар-1, Кочани-4, Пробиштип-1, Демир Хисар-2, Берово-1, Кичево-7, Ресен-2.

Поч инати се 7 лица, две пациентки од Скопје (64 и 67 години), пациентка од Македонски Брод (53г.), пациентка од Кичево (41г.), пациент од Битола (27г.), пациент од Дебар (78г.) и пациент од Штип (64г.).

Шест пациенти се поч инати во болнички услови, а еден вонболнички.

Вкупната бројка на коронавирусот дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епид емијата изнесува 10891, бројката на оздравени пациенти е 6698, на поч инати е 493, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3700.

Од вчерашните 1 тест е контролен и се евидентира денес.

Во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

Скопје 4856, активни 1426
Куманово 1066, активни 263
Дебар 205, активни 117
Штип 836, активни 431
Прилеп 333, активни 53

Tетово 1045, активни 225
Струга 449, активни 195
Велес 225, активни 22
Битола 142, активни 71
Охрид 274, активни 86

Кавадарци 61, активни 44
Гостивар 450, активни 269
Гевгелија 22, активни 11 (7 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 3 на Богданци)

Струмица 36, активни 20
Крива Паланка 25, активни 11
Радовиш 29, активни 23
Крушево 16, активни 9
Кочани 104, активни 24

Пробиштип 53, активни 20
Демир Хисар 32, активни 26
Македонски Брод 26, активни 21
Пехчево 6, активни 0
Берово 5, активни 1

Валандово 6, активни 0
Виница 16, активни 12
Делчево 5, активни 4 (4 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
Кратово 14, активни 8

Свети Николе 222, активни 175
Кичево 160, активни 97
Ресен 147, активни 31
Неготино 25, активни 5 (*10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 1621 теста се преку: ИЈЗ-729, ЦЈЗ Скопје-24, Авицена-168, Биотек-146, МАНУ -83, Жан Митрев (Филип Втори)-226, Систина со PCR метода -171, Судска медицина -2, ЦЈЗ Битола-53, Инфективна клиника-14, ГАК-5.

Досега во земјата се направени вкупно 103938 тестирања на коронавирусот.

Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 7 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 89 пациенти.

На кислородна поддршка се 49 пациенти, 1 на механичка вентилација.

Во болницата во Козле се хоспитализирани 10 возрасни пациенти позитивни накоронавирусот и 2 деца позитивни, како и 2 пациенти суспектни на коронатвирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ примени се 6 нови, вкупно хоспитализирани се 87 пациенти.

На респираторна машина се 4 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 30, а во болницата во Штип се хоспитализирани 41 пациент.

На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 120 пациенти – позитивни и сомнителни на коронавирусот.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епи демиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје).

Чаир – 168
Аеродром – 161
Бутел – 92
Гази Баба – 139
Центар – 128

Карпош – 128
Сарај – 70
Кисела Вода – 158
Ѓорче Петров – 101
Студеничани – 54

Шуто Оризари – 113
Арачиново – 24
Илинден – 23
Петровец – 17

Чучер Сандево – 10
Сопиште – 20
Зелениково- 8
Странец – 8
Нераспределен- 4

Related Articles