ВИДЕО: Coбopeн руски хеликоптер со британска pakeта и друг запленет од страна на украинските сили

 Breaking News

ВИДЕО: Coбopeн руски хеликоптер со британска pakeта и друг запленет од страна на украинските сили

ВИДЕО: Coбopeн руски хеликоптер со британска pakeта и друг запленет од страна на украинските сили
April 03
10:02 2022

БиБиСи-Британскиот јавен сервис денеска објави видео, за кое тврди дека е верификувано, на кое, според Би-би-си, „изгледа“ се прикажани украинските сили како го користат брзиот проектил „Старстрик“ за соборување на руски хеликоптер МИ-28 во областа Луганск во источна Украина.

Британскиот министер за одбрана Бен Валас во март потврди дека Велика Британија и испорачала на Украина противвоздушни ракети.

Британското Министерство за одбрана одби да го коментира видеото, додава Би-Би-Си, пренесува Слободенпечат.

Украинските сили за специјални операции запленија руски хеликоптер, jaвува медиумот NEXTA, каде објави и фотографии од хеликоптерот:

Related Articles