ВИДЕО: Путин се возеше со воз заедно со градоначалникот каде го доби и традиционалниот подарок, со него имаше и други функционери

 Breaking News

ВИДЕО: Путин се возеше со воз заедно со градоначалникот каде го доби и традиционалниот подарок, со него имаше и други функционери

ВИДЕО: Путин се возеше со воз заедно со градоначалникот каде го доби и традиционалниот подарок, со него имаше и други функционери
November 24
06:34 2019

Претседателот на Русија, Владимир Путин свечено ја отвори првата линија на надземното метро во Москва, додека градоначалникот на тој град по традиција му подари картичка Тројка, за патување во московскиот јавен превоз. Путин влезе во возот Иволга на станицата Белоруска и се возеше до станицата Фили, а беше и еден од првите патници кој се возел по таа релација. Во негова придружба биле и гувернерот на московската област Андреј Воробјов, шефот на руската железница Олег Белозеров, портпаролот на рускиот претседател Дмитриј Песков и други политичари. Путин истакнал дека таквите проекти овозможуваат да се решат проблемите со сообраќајот во Москва. Новите возови Иволга кои се произведени во Русија, можат да превезуваат до две илјади луѓе.

Related Articles