ВИДЕО: Невремето пристигна на Балканот, повеќе улици се под вода, а громовите не престануваат

 Breaking News

ВИДЕО: Невремето пристигна на Балканот, повеќе улици се под вода, а громовите не престануваат

ВИДЕО: Невремето пристигна на Балканот, повеќе улици се под вода, а громовите не престануваат
October 02
20:26 2019

Силно невреме проследено со ветер во попладневните часови денеска го зафати Загреб, а поедини делови од градот се поплавени.

Невремето претходно погодило поголем дел од Хрватска, а на морето кај Истра биле забележани дури 20.000 громови, а во северна Далмација над 2.000 громови, пренесува порталот Индекс.хр

Во Стариград и Пакленица наврнало скоро 50 литри дожд по квадратен метар, а во поедини делови од земјата имало и бура.

Обилни врнежи го зафатиле и Задар и околината. Посебно силна бура имало во Ровињ, а во Водњан улиците се поплавиле.

Невреме во Хрватска се очекува и во четврток, посебно на Јадранот.

Видео снимките кои што се објавуваат на социјалните мрежи се навистина наежувачки, погледнете го видеото во продолжение кое што навистина ќе ве остави без зборови, видео:

И фотографијата која се шири на социјалните мрежи, а во коментари многу останати слики од невремето на Балканот:

Related Articles