ВИДЕО: Голема акција на МВР, фатени странски државјанки, полицијата кај нив изврши претреси

 Breaking News

ВИДЕО: Голема акција на МВР, фатени странски државјанки, полицијата кај нив изврши претреси

ВИДЕО: Голема акција на МВР, фатени странски државјанки, полицијата кај нив изврши претреси
September 08
19:47 2022

Како што јавуваат од МВР, во текот на изминатата вечер (08.09.2022) во периодот од 01.20 до 05.00 часот полициски службеници од Бирото за јавна без бедност Оддел за кpp иминалистичка полиција од Скопје,

Одделот за специјални полициски операции, како и полициски службеници од Струга и инспектори од Одделот за странци во координација со Државниот пазарен инспекторат,

Управата за јавни приходи и Државниот инспекторат за труд спроведоа акциска контрола во угостителски објекти во Струга.

При контролата затекнати се две мало ле eтни л ица, едно лице е приведено под дејство на алkk охол

кај кого во патничкото моторно возило пронајден е ост ар предмет и метален предмет – боkk сирач за што ќе следува и соодветна пријава.

Утврдено е непочитување на законот за заб рана за пушење во затворени простории, како и неиздавање фискални сметки.

Притоа затекнати се странски државјани без соодветна документација за регулиран престој,

а шест странски државјанки без работна дозвола кај кои по извршен претрес биле пронајдени поголема сума на п ари.

Related Articles