Вечерва се огласи Мицкоски, еве што предложи

 Breaking News

Вечерва се огласи Мицкоски, еве што предложи

Вечерва се огласи Мицкоски, еве што предложи
September 21
21:57 2020

Христијан Мицкоски доцна вечерва се огласи преку видео прес, еве што кажа, интегрално:

Почитувани претставници на медиумите, Ви благодарам за вашето присуство во овие доцни часови, денеска имавме важна седница на Централниот Комитет на партијата на која што дискутиравме за актуелната политичка состојба, но и значајни внатрепартиски случувања.

Реалноста говори дека имаме власт која е ма фија чиј што главен интерес е заштита на криминалот и нерешавањето на проблемите. Реалноста говори дека денес Зоран Заев не може да реши ниту еден крупен проблем, затоа што тој е изворот на сите проблеми и непобитно се докажува дека секој ден поминат со оваа Влада ќе биде се полошо за народот и за државата.

Четири години се на придавката „ќе“, но тоа не може да биде изговор за тоа што тие не работат.

Реалноста покажува и дека самата Влада е на стаклени нозе. Впрочем за тоа говори и фактот што парламентарната група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За обнова на Македонија“ е најбројната во македонското собрание.

Владата на Заев не може да ги реши проблемите ниту во здравството, ниту во судството, ниту во образованието, ниту во земјоделието, а најмалку во економијата, затоа што Владата на Заев е проблемот во Македонија денес.

Што се однесува до самите внатрепартиски состојби, отворено дискутирав за моето речиси три годишно управување со партијата, за тоа како ја затекнав, во каква состојба и низ какви се премрежја поминавме и удари поднесовме.

Јас не бегам од моите принципи и затоа иако до денешен ден не беше поднесена никаква иницијатива за вонреден конгрес од страна на оние кои водат хајка врз мене, а целта е ВМРО-ДПМНЕ, само така служејќи му на Заев, Јас на сопствено барање поднесов предлог за свикување на вонреден конгрес на кој што јас нема се кандидирал.

Централниот комитет надвор од моето присуство откако ја напуштив салата на која се оддржуваше седницата на самиот Централен комитет го одби практично  едногласно ова мое барање и не се согласи со ваквиот предлог, а со тоа ми  даде полн легимитет да продолжам со раководењето со ВМРО-ДПМНЕ и јас во име на тоа им се заблагодарувам на укажаната доверба, што за мене е обврска, да со уште посилно темпо продолжиме со рушењето на маф ијата.

Во продолжение предложив нов Извршен комитет, а составот на новиот Извршен комитет го соочинуваат следните:

потпретседателите Александар Николоски и Владимир Мисајловски, членот Иван Иванов поранешен пратеник од последниот би рекол пратенички состав пред да биде формиран новиот, како и членовите кои по функција се дел од ИК согласно Статутот, Претседателот на УМС младиот Сергеј Попов и координаторот на Пратеничката група Никола Мицевски.

Останатите членови на Извршниот комитет се:

М-р Гордана Димитриеска – Кочоска, која што беше заменик технички министер во Министерството за финансии;

Д-р Рашела Мизрахи, која што едно време беше технички министер за труд и социјала во владата;

М-р Стефан Андоновски, кој што досега беше советник во мојот кабинет во партијата;

М-р Марија Андоновска, која што е докторант на Стоматолошкиот факултет, наскоро доктор по науки;

Д-р и пратеник во Собранието Олга Лозаноска, која доаѓа од Битола;

Д-р Дафина Стојановска, која што и досега беше член на ИК во партијата, инаку пратеник во собранието;

Проф. Д-р Вело Марковски;

Проф. Д-р Трајко Славески;

Владимир Ѓорчев;

Полковник Драган Ковачки;

Коце Трајановски;

Д-р Кирил Пецаков и

Антонијо Милошоски.

Поради лични причини се повлече досегашниот Генерален секретар, Игор Јанушев. Ја користам оваа прилика да му заблагодарам за неговата работа, срдечно залагање и беспоштедна битка.

Тој продолжува да придонесува и помага во ВМРО-ДПМНЕ. Во наредниот период Извршниот Комитет ќе биде проширен и со нови членови, нов Генерален секретар, нов Претседател на Унијата на Жени и нов Претседавач на Унијата на ветерани.

ВМРО-ДПМНЕ е столбот на државноста на Македонија. ВМРО-ДПМНЕ е кичмата на македонизмот и оттука ВМРО-ДПМНЕ има една единствена цел, а тоа е победа над маф ијата, неправдите и злото наречено власт на Зоран Заев.

Јас сум сигурен дека тоа нема да биде едноставно. Ние немаме работа со политичка длабочна, политичка мудрост ниту политичка ширина, туку со маф ија.

Маф ија која уценува, ма фија која што притиска, ма фија која што тепа неистомисленици, маф ија која што поткупува и ма фија која што е се, само не политичари.

Затоа, ова нема да биде лесна задача, но сите оние кои што се сега дел од структурите на партијата се апсолутно свесни за овој предизвик, и затоа граѓаните во Македонија секогаш имаат очекувања само од ВМРО-ДПМНЕ.

Затоа што ВМРО-ДПМНЕ во минатото ВМРО, се дел од македонскиот идентитет, тие се дел од ДНК на Македонецот  и затоа без разлика дали ВМРО-ДПМНЕ е опозиција или ВМРО-ДПМНЕ е власт, македонските граѓани имаат очекувања само од ВМРО-ДПМЕ.

И затоа ВМРО-ДПМНЕ секогаш од политичките, но и од другите хи ени била, е и ќе биде предмет на на пад, секој сака да го разниша главниот и носечки столб на македонската нација и македонската држава.

Задача на оваа генерација полит ичари во ВМРО-ДПМНЕ е да ја задржат оваа структура чиста и да се одбранат од политичките хи ени, без разлика дали се тие од нашиот политички пр отивник, одвнатре или од некои друг места.

Опозицијата во оваа држава е посилна од власта и власта не треба да се плаши од од мазда, туку таа треба да се плаши од правда која порано или подоцна ќе дојде.

Related Articles