Бројот пак се зголемува, во овие градови има нови случаи на коронавирусот од 1404 тестови, 98 се нови за 24 часа

 Breaking News

Бројот пак се зголемува, во овие градови има нови случаи на коронавирусот од 1404 тестови, 98 се нови за 24 часа

Бројот пак се зголемува, во овие градови има нови случаи на коронавирусот од 1404 тестови, 98 се нови за 24 часа
September 15
14:51 2020

Како што јавуваат од Министерството за Здравство, ова се градовите каде се регистрирани 98 нови случаи на коронавирусот за последните 24 часа од направени 1404 тестирања:

Скопје 50
Куманово 6
Штип 4
Прилеп 5
Тетово 7

Струга 3
Велес 1
Битола 4
Охрид 2
Гостивар 1

Струмица 9
Крива Паланка 1
Кочани 1
Берово 1
Делчево 2

Кичево 1

Поч инати се 9 лица, од Крива Паланка (52г), двајца од Гостивар (60г и 62г), од Куманово (60г), од Велес (70г), двајца од Скопје (71г и 23г), двајца од Струмица (29г и 44г).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 104 оздравени пациенти од:

Скопје 46
Штип 6
Прилеп 8
Тетово 9

Велес 1
Охрид 3
Гевгелија 1
Струмица 2

Крива Паланка 2
Кочани 2
Македонски Брод 5
Пехчево 4

Берово 4
Виница 2
Делчево 6
Свети Николе 1
Кичево 2

Досега во земјата се направени вкупно 167.760 тестирања на коронавирусот. Нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епид емијата изнесува 15925, бројката на оздравени пациенти е 13418, на поч инати е 661, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 1846.

Related Articles