Бркотница над Црно Море: Руски Су-27 иcтpeлал ракета врз британски извидувачки авион

 Breaking News

Бркотница над Црно Море: Руски Су-27 иcтpeлал ракета врз британски извидувачки авион

Бркотница над Црно Море: Руски Су-27 иcтpeлал ракета врз британски извидувачки авион
October 20
20:54 2022

Како што јавувва ДефенсРоманија, Британското Министерство за одбрана објави, на 20.10.2022 година, дека руски борбен авион нападнал авион на Кралските воздухопловни сили над Црното Море, лансирајќи проектил во негова насока.

Според британските претставници, инцидентот се случил на крајот на септември, поточно на 29.

Подоцна британскиот министер за одбрана Бен Валас стапил во контакт со неговиот руски колега Сергеј Шојгу, барајќи објаснувања на оваа тема.

Официјални лица во Москва зборуваа за случајно лансирање на проектилот, што го нарекоа „техничка неисправност“.

Според британската војска, разузнавачки авион RC-135 Rivet Joint, кој припаѓа на кралските воздухопловни сили, летал над неутралните води на Црното Море, во меѓународниот воздушен простор , кога руски борбен авион Су-27 истрелал проектил во непосредна близина. неговиот.

Во близина на британскиот авион се наоѓал и втор авион Су-27.

Како резултат на тоа, екипажот на авионот RC-135W мораше да се врати во базата.

На 29 септември, невооружен разузнавачки авион RC-135W Rivet Joint вршеше рутинска патрола над Црното Море, каде што беше пресретнат од два руски ловци Су-27.

За време на пресретнувањето, еден од авионите Су-27 лансираше проектил во близина на авионот RC-135W без визуелен контакт со целта.

Патролата беше прекината, а британскиот авион се врати во својата постојана база за распоредување“ , се наведува во соопштението на британското Министерство за одбрана.

По инцидентот, Британците ги прекинаа воздушните патролни мисии во областа на Црното Море, кои ги продолжија дури на 10 октомври, кога добија официјален одговор од Москва.

Сега британските авиони летаат исклучиво со придружба на борбени авиони.

Претходно денеска, британскиот министер за одбрана Бен Валас јавно потврди дека проектил бил истрелан од руски авион во близина на невооружен авион на Кралското воздухопловство кој патролирал над Црното Море.

Според Би-Би-Си , Бен Валас рекол дека инцидентот се случил на 29 септември во меѓународниот воздушен простор и потврдил дека Русија изјавила дека лансирањето на ракетата било резултат на „технички дефект“.

Валас им рече на британските пратеници дека Британија не го третира инцидентот како ескалација на тензиите со Русија, но рече дека инцидентот е „потсетник за тоа колку работите можат да бидат опасни кога ќе изберете да ги користите вашите борбени авиони“, како што Русите го направија тоа. прекувремено.” Коментар на авторот:

Очигледно лансирањето на ракетата воздух-воздух од рускиот борбен авион не било случајно, како што тврдат руските власти.

Ова веројатно имаше за цел да ги обесхрабри земјите-членки на НАТО да вршат извидувачки мисии со авиони со екипаж во близина на руските граници на Црното Море.

Вистината е дека, по почетокот на руската воена инвазија на Украина, на 24 февруари, дури и САД не извршија мисии од овој тип во Црното Море, преместувајќи ги патеките на летот на авионите во воздушниот простор на Романија и Полска.

Само стратешки извидувачки беспилотни летала RQ-4B Global Hawk сè уште летаат во централното подрачје на Црното Море.

Покрај овие, британските авиони RC-135W се единствените кои сè уште се „вложуваат“ над неутралните води на Црното Море.

Првата британска мисија во новиот формат беше извршена во областа на Црното Море на 18 октомври.

Британскиот радио-извидувачки авион RC-135W (регистрациски број ZZ665 и радио-повикувачки знак RRR7218) беше придружуван од два ловци Eurofighter Typhoon FGR.4 (регистрациски броеви ZK351 и ZK362 и радио повици PSYCHO61 и PSYCHO6).

Треба да се напомене дека руско-британскиот инцидент на крајот на септември не е единствен во Црноморскиот регион.

Така, на 23 јуни 2021 година, британскиот разурнувач Defender беше обвинет од руски претставници за нарушување на територијалните води во близина на Севастопол, на полуостровот Крим.

Руската страна изврши предупредувачки оган во правец на британскиот брод, вклучително и бомби од авионите Су-24М, додека разурнувачот не го смени курсот и не се оддалечи од местото на инцидентот. ИзворДефенсРоманија.

Related Articles