ВОЗНЕМИРУВАЧКО 18+: Играа оро, па бегаа да спасат жива глава, малолетник со бомба разнесе 50 луѓе на свадба во Турција!

 Breaking News

ВОЗНЕМИРУВАЧКО 18+: Играа оро, па бегаа да спасат жива глава, малолетник со бомба разнесе 50 луѓе на свадба во Турција!

August 21
20:40 2016

На социјалните мрежи се појави видео снимено од внатрешноста на салата за прослави каде бомбашот самоубиец синоќа се разнесе и уби над 50, а рани над 100 луѓе во турски Газиантеп.

На видеото јасно се гледа како гостите играат оро, а зад нив одеднаш одекна силна експлозија и се прошири голем пламен. Потоа сите тргнаа да бегаат низ салата за да спасат жива глава…

Бомбашкиот напад беше извршен за време на свадбена веселба. Меѓу жртвите има жени и деца.

Турскиот вицепремиер Мехмет Шимшек изјави дека експлозијата во Газиантепе, што се наоѓа во близина на границата со Сирија, веројатно е дело на атентатор самоубиец.

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган утринава изјави дека групата Исламска држава најверојатно е наредбодателот на синоќешниот напад.

Засега ниту една терористичка организација не ја презеде одговорноста за крвавиот терористички акт.

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска изјави дека бомбашот-самоубиец кој го изведе нападот на свадба во градот Газиантеп бил на возраст од 12 до 14 години.

Во нападот загинаа 51 човек, а 69 се повредени, од кои 17 потешко.

Ердоган наведе дека за нападот најверојатно е одговорна Исламска држава.

Се уште никој нема преземено одговорност за синоќешниот напад.

 

Related Articles