УХМР најавува студен бран – уште вечерва драстична промена на времето

 Breaking News

УХМР најавува студен бран – уште вечерва драстична промена на времето

УХМР најавува студен бран – уште вечерва драстична промена на времето
January 02
16:10 2019

Под влијание на студен и влажен бран денеска попладне, во текот на ноќта, како и во четврток ќе има врнежи од снег, кои ќе бидат пообилни во западните и јужните делови од земјава. Температурата ќе се движи од -8 до 9 степени.

Во Скопје слично време со температура од -5 до 6 степени.

Снежните врнежи ќе продолжат и утре. Ќе се формира снежна покривка од околу 10 сантиметри во западниот и јужниот дел од Македонија, а на планините ќе надмине над 20 сантиметри.

Наредните денови ќе биде променливо облачно и студено со многу ниски утрински
температури и со слаби локални врнежи од снег. Најсончево ќе биде во сабота.

Related Articles