ЦРВЕНА ТРЕВОГА: Путин ја крена војската во состојба на борбена готовност и објави снимки (ВИДЕО)

 Breaking News

ЦРВЕНА ТРЕВОГА: Путин ја крена војската во состојба на борбена готовност и објави снимки (ВИДЕО)

ЦРВЕНА ТРЕВОГА: Путин ја крена војската во состојба на борбена готовност и објави снимки (ВИДЕО)
August 26
16:18 2016

Претседателот на Русија и врховен командант на оружените сили Владимир Путин донесе одлука за нова вонредна проверка на борбената готовност на речиси целата армија. Проверката на борбената готовност ќе ги опфати Јужниот, Западниот и Централниот воен округ, како и Северната флота, авијацијата и десантните сили, соопшти рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу.

Веќе се одржани серија командно-штапски тренинзи, а во тек се и стратегиски воени вежби кавказ-2016-та, органите на воената управа, воените единици и одредите за специјална и материјално-техничка логистика во текот на 12 специјални вежби извршуваа задачи на навремено распоредување трупи“, појасни рускиот министер за одбрана, оваа вежба и проверка ќе трае до 31-ви август.

САД изразија загриженост од ненадејната проверка на борбената готовност на руските вооружени сили, пренесоа руските медиуми, цитирајќи соопштение на Пентагон

Related Articles