Регулаторна одлучи: Од полноќ поскапуваат и бензините и дизелот, ова се новите цени

 Breaking News

Регулаторна одлучи: Од полноќ поскапуваат и бензините и дизелот, ова се новите цени

Регулаторна одлучи: Од полноќ поскапуваат и бензините и дизелот, ова се новите цени
December 25
11:42 2017

Нафтените деривати поскапуваат за половина денар по литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика.

Според последната одлука, малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува 66,50 ден/лит, 

малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-98 изнесува 68,00 ден/лит, додека малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) изнесува 55,00 ден/лит.

Ова е последна корекција на цената во оваа година. 

Од идната, треба да се пресмета дека за 3,5 денари ќе поскапи дизелот, така да за 5 дена ќе имаме дизел кој ќе биде поскап за 4 денари од денешната цена.

Related Articles