Прилеп на нозе со масовен протест за зачувување на Уставното име и слобода за Јане Ченто и другите патриоти (ФОТО+ВИДЕО)

 Breaking News

Прилеп на нозе со масовен протест за зачувување на Уставното име и слобода за Јане Ченто и другите патриоти (ФОТО+ВИДЕО)

Прилеп на нозе со масовен протест за зачувување на Уставното име и слобода за Јане Ченто и другите патриоти (ФОТО+ВИДЕО)
February 09
18:47 2018

Масовен протест за зачувување на Уставното име на државата, слобода на патриотите за настаните во Собранието на 27 април минатата година и спречување на Законот за двојазичност на целата територија на Република Македонија, побараа денеска стотици прилепчани од центарот на градот.

Патриотското јадро одново започнува да се формира од Прилеп, како најава за големиот отпор на Македонците за активните преговори за името на државата и за можното преименување и губење на идентитетот.

Прилеп од секогаш важел за град на патриотите, град на непокорот, град од каде секогаш започнувал отпорот за одбрана на државата и државните интереси.

Моќни пораки вечерва пред прилепчани упатија Претседателот на Светскиот Македонски Конгрес Тодор Петров, професорката по историја Виолета Ачкоска и аналитичарот Сотир Костов.

Нивните говори беа проследени со силни емоции и аплаузи од насобраните граѓани.

Од камената бина на плоштадот “Александрија” беше најавен и голем македонски протест на 27 февруари во главниот град, каде се очекува да пристигнат илјадници револтирани Македонци од сите краишта на државата.

Говорниците и претставникот од Македонското патриотско здружение “Пере Тошев”, чиј претседател Јане Ченто е еден од притворените во затворот во Шутка, упатија силен револт за држењето во затвор на правнукот на Методија Андонов – Ченто.

Related Articles