Mepkeл и Makpoн како да знаат нешто, испратиле итно предупредување за втор бран од коронавирусот

 Breaking News

Mepkeл и Makpoн како да знаат нешто, испратиле итно предупредување за втор бран од коронавирусот

Mepkeл и Makpoн како да знаат нешто, испратиле итно предупредување за втор бран од коронавирусот
June 10
21:56 2020

Како што јавуваат медиумите, гepманската канцелapka Ангела Mepkeл и фpaнцускиот претседател Емануел Makpoн и уште четири членки на Европската унија упатиле писмо до претседателката на Европската комисија Урсула вон дер Лајен со барање ЕУ да се подготви за вториот бран на пан демија од коронавирус, пренесува агенцијата Анса.

Во писмото на челниците пишува: Се надеваме дека ова писмо ќе послужи како инспирација за идни планови на европско ниво за тоа како да организира подготвеноста на ЕУ за идната пан демија, пишува Прес24.

Во писмото се наведува дека е хаотичен одговорот на пан демија на коронавирус кој е во тек и од која поч инале 184.256 луѓе, со што го иницирале прашањето за потреба од подготовка на ЕУ за ваква несреќа и ја нагласува потребата за заеднички европски пристап, со обзир на можен втор бран на зар аза од коронавирусот.

Денес во државава повторно е регистрирана троцифрена бројка на нови случаи, како што информираа денес од Министерството за Здравство, последните 24 часа се направени 1019 тестирања, а регистрирани се 125 нови случаи на коронавирусот, а листата на градови е следна:

– Скопје 89 – Куманово 4 – Штип 2 – Прилеп 2 – Тетово 11 – Струга 3 – Велес 1 – Охрид 8 – Гостивар 1 – Струмица 2 – Кичево 1 – Ресен 1.

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби поч ина пациент од Скопје (79г) на клиниката од 19 мај, пациентка од Струга (66г) хоспитализирана на 8 јуни, пациентка од Скопје (54г) примена на 5 јуни и уште една пациентка од Тетово (46г) која поч инала при прием во амбулантата.

Во ГОБ „8 септември“ по чина пациентка од Скопје (77г.) примена на 8 јуни и пациентка од Струга (73г.) примена на 7 јуни. Во болницата во Штип поч ина пациент на возраст од 87 години, хоспитализиран на 26 мај.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 6 оздравени пациенти.

– Скопје 1 – Прилеп 1 – Велес 4.

Досега во земјата се направени вкупно 39033 тестирања на ковид -19. Од вкупниот број направени тестови во изминатото деноноќие 19 теста се во рамките на скринингот во градинки во Скопје, нема позитивни резултати на ковид-19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 3364, бројката на оздравени пациенти е 1664, на поч инати е 164, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 1536.

Related Articles