Hoви pekopди, 364 нови случаи на коронавирусот, жapиштaта нови се во следниве градови за денеска

 Breaking News

Hoви pekopди, 364 нови случаи на коронавирусот, жapиштaта нови се во следниве градови за денеска

Hoви pekopди, 364 нови случаи на коронавирусот, жapиштaта нови се во следниве градови за денеска
October 08
15:41 2020

Pekорди нови, како што јавуваат од министерството за здравство, во последните 24 часа се направени 2140 тестирања, а регистрирани се 364 нови случаи на коронавирусот и тоа во следниве градови:

Скопје 184 -Куманово 13 -Дебар 1 -Штип 13 -Прилеп 12 -Тетово 19 -Струга 6 -Велес 4 -Битола 10 -Охрид 4 -Кавадарци 5 -Гостивар 4 -Гевгелија 5.

Струмица 21 -Крива Паланка 5 -Радовиш 11-Кочани 17 -Пробиштип 2 -Македонски Брод 1 -Берово 3 -Валандово 3 -Виница 2 -Делчево 4 -Свети Николе 11 -Кичево 3 -Неготино 1.

Пои нати се 3 лица, од Охрид (73г.), Гостивар (62г.) и Радовиш (72г.).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 106 оздравени пациенти од:

Скопје 35 -Куманово 12-Дебар 2 -Штип 3 -Прилеп 16 -Тетово 6 -Струга 3 -Велес 4 -Битола 4 -Охрид 4 -Кавадарци 1 -Гостивар 1 -Гевгелија 1 -Струмица 4 -Крива Паланка 3 -Пробиштип 1 -Македонски Брод 2 -Свети Николе 2 -Кичево 1 -Ресен 1.

Досега во земјата се направени вкупно 201512 тестирања на коронавирусот.

Нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка накоронавирусот дијагнос тицирани во нашата земја од почетокот на епид емијата изнесува 19777, бројката на оздравени пациенти е 15855, на по инати е 775, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3147.

Related Articles