Haповидок нови градови со жapишта, 186 нови случаи на коронавирусот за 24 часа од 1674 тестови

 Breaking News

Haповидок нови градови со жapишта, 186 нови случаи на коронавирусот за 24 часа од 1674 тестови

Haповидок нови градови со жapишта, 186 нови случаи на коронавирусот за 24 часа од 1674 тестови
September 17
19:19 2020

Регистрирани се нови жapишта во овие градови, во последните 24 часа се направени 1674 тестирања, а регистрирани се 186 нови случаи на коронавирусот во:

Скопје 56
Куманово 16
Штип 8
Прилеп 7
Тетово 10

Cтруга 6
Велес 1
Битола 6
Охрид 2
Кавадарци 4

Гостивар 18
Гевгелија 5
Струмица 12
Крива Паланка 3
Радовиш 2

Кочани 17
Пробиштип 1
Македонски Брод 1
Валандово 1
Делчево 4

Свети Николе 2
Кичево 3
Ресен 1

Поч инати се 7 лица, еден пациент од Куманово (53г), двајца пациенти од Струга (68 и 70г), еден од Гостивар (61г) и тројца пациенти од Делчево (43,60 и 78г).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 85 оздравени пациенти од:

Скопје 19
Дебар 2
Штип 4
Прилеп 13
Тетово 2

Струга 4
Охрид 9
Гостивар 9
Гевгелија 5
Струмица 1

Крива Паланка 1
Радовиш 2
Кочани 2
Пробиштип 1
Македонски Брод 3

Берово 4
Делчево 1
Свети Николе 2
Кичево 1

Досега во земјата се направени вкупно 171.155 тестирања на коронавирусот. Нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на коронавирусот дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епи демијата изнесува 16274, бројката на оздравени пациенти е 13635, на поч инати е 675, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 1964.

Related Articles