Година на големи јубилеи – Ова се важни годишнини кои не очекуваат во 2018-та година!

 Breaking News

Година на големи јубилеи – Ова се важни годишнини кои не очекуваат во 2018-та година!

Година на големи јубилеи – Ова се важни годишнини кои не очекуваат во 2018-та година!
January 02
17:43 2018

Во 2018-та година е јубилејот од 100 години од завршување на првата светска војна, објавувањето на 14 точки на Вилсон и убиството на последниот руски цар, а 50 годишнина од антивоените и студентските протести во Европа и САД.

Чесите и словенците прославуваат 25 години од независност.

100-годишнината од 14-те точки за мирот претставени од Вилсон на конгресот се прославуваат на 8-ми јануари. Во краткиот говор, за кој вели дека го променил светот, Вилсон кажува 14 точки од кои, иако тогаш ниту една не е реализирана, најважната е за формирање на „општи асоцијации на народите“ како гаранција за „политичка независност и територијален интегритет“.

11 март е денот кога навршуваат 100 години од појавување на епидемијата на шпанска грозница од која во текот на 1918 и 1919 година починале помеѓу 50 и 100 милиони луѓе, односно помеѓу 2% и 4% од светската популација.

Последниот руски цар Николај втори е убиен на 17-ти јули 1918-та година заедно со семејството и 4 слуги. Тој се откажал од престолот во текот на февруарската револуција во 1917-та година и од тогаш бил во домашен притвор.

100 години од примирјето во првата светска војна се прославува на 11-ти ноември. Големата војна формално е завршена на 11-от ден во 11-от месец во 11:00 часот. Во војната починале 8.5 милиони војници додека бројот на цивилни жртви бил поголем.

Оваа година навршуваат и 50 години од големите антивоени и студентски движења и протести во САД и Европа.

Во пролет 2018-та година, навршуваат и 50 години од двете убиства кои ја шокираа Америка. Едно е убиството на лидерот на борбата за правата на црнците во САД, Мартин Лутер Кинг кој е убиен на 4-ти април, а второто е убиството на Роберт Кенеди, демократ и брат на убиениот претседател Џон Кенеди на 5-ти јуни 1968-та година.

На 30-ти септември исто така навршуваат 50 години од Боинг 747 „џамбо сет“, а на 24-ти декември ќе биде прославен и половина век откако Аполо 8 како прв вселенски брод со луѓе влегол во орбитата на Месечината.

25-ти роденден ќе прослави и европскиот пазар кој е поставен на 1-ви јануари 1993-та година, како и Чешка и Словечка кои од 1-ви јануари 1993-та година се официјално независни земји.

На 4-ти октомври навршуваат 25 години од руската правна криза. Тој ден во 1993-та година, претседателот на Русија, Борис Јелцин употребил тенкови за да се превземе зградата на парламентот во која биле пратениците, по што на 21-ви септември бил напуштен парламентот.

На 22-ри февруари поминуваат 25 години откако советот за безбедност на ОН ја потврди резолуцијата со која се создава меѓународниот кривичен суд за воени злосторници во поранешна Југославија.

На 8-ми април Македонија прославува 25 години членство во ОН, но под името ПЈРМ.

На 10-ти декември навршуваат 250 години од првото издание на енциклопедијата Британика.

Related Articles