Доаѓа вистинска зима: Први услови за снег во градовите низ Македонија

 Breaking News

Доаѓа вистинска зима: Први услови за снег во градовите низ Македонија

Доаѓа вистинска зима: Први услови за снег во градовите низ Македонија
November 13
22:09 2017

Циклон од јужна Италија ќе донесе голема количина на влага над Македонија, jавува УХМР. Според информациите, во среда и четврток се очекува облачно време и интензивни врнежи од дожд кои на некои места ќе надминат 60 литри на метар кубен.

УХМР предупредува на дождлива недела па врнежи се најавуваат и во петок. За викендот се очекува разведрување што на почетокот на идната недела ќе донесе и ниски температури. Вистински зимата ќе ја почувствуваме на средината на идната недела кога утринските температури ќе паднат и до 10 степени под нулата а максималните дневни, ќе бидат под 8.

Целиот овој релативно студен период во претпоследната недела од ноември ќе биде проследен со врнежи кои ќе се создадат услови од дожд да преминат во снег на некои повисоки места но и во некои градови низ Македонија.

Related Articles

0 Comments

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Write a Comment